Johnson nën presion për një bllokim mbarëkombëtar antiCOVID-19

epa07750246 Boris Johnson, British prime minister, delivers the opening remarks during the National Policing Board meeting in London, Britain, on 31 July 2019. EPA/Simon Dawson / POOL

Kryeministri britanik, Boris Johnson është nën një presion në rritje për të zbatuar një bllokim kombëtar antiCOVID-19, ndërkohë që numri i rasteve të koronavirusit po rritet dhe autoritetet lokale po vazhdojnë të shprehen kundër sistemit të tij të ri me tre nivele.

– Advertisment –

Shumë spitale britanike janë mbingarkuar nga pandemia dhe së shpejti mund të mos jenë më në gjendje të trajtojnë fluksin e pacientëve me COVID-19.

Sipas sistemit të ri të Johnson, i cili përshkruan tre nivele të ndryshme kontrollesh, pothuajse 28 milionë persona po jetojnë nën kufizime të shtuara që nga e shtuna – më shumë se gjysma e popullsisë.

Këshilltarët shkencorë dhe partia opozitare e laburistëve kanë bërë thirrje për një bllokim kombëtar, mbylljen e vendit për vetëm disa javë, por Johnson ka përjashtuar çdo bllokim mbarëkombëtar.

Loading...