Jan Oblak i hapur për kalimin në Ligën Premier – Newcastle i qëndron ‘para dere’

Portieri i Atletico Madridit, Jan Oblak do të ishte i hapur për një transferim në Ligën Premier këtë verë, me Newcastle në mesin e atyre që përflitet se dëshiron ta nënshkruajë atë.

29-vjeçari – i cili do të jetë në veprim të martën ndërsa Atletico do të përballet me Manchester United në Old Trafford – ka hyrë në 18 muajt e fundit të kontratës së tij në Wanda Metripolitano dhe mund të jetë në dispozicion me një tarifë të ulët përpara edicionit 2022-23.

GOAL ka mësuar se një transferim në Angli do të mirëpritet nga reprezentuesi slloven, edhe pse vetëm për një klub që Oblak mendon se është një sfidues i mundshëm për titull.

Pas tetë vitesh me kampionët spanjollë, Oblak do të ishte i hapur ndaj një sfide të re, dhe më parë ka folur për admirimin e tij ndaj Ligës Premier.

“Liga Premier ka ekipe të forta, ndoshta më të fortat”, kishte deklaruar Oblak, i cili flet shkëlqyeshëm anglisht, për BBC Sport në prill 2021. “Nuk e di se çfarë do të sjellë e ardhmja, por jam i sigurt se në çdo ligë do të luaja”.

“Tani kam shtatë vjet në Spanjë. Le të shohim. Unë jam ende i ri dhe kam ende disa vite para meje. Më e rëndësishmja për mua është shpresa që të mos kem shumë lëndime, dhe atëherë do të shohim”.

Trajneri i Atleticos, Diego Simeone e ka përshkruar më parë Oblak si “Messi i portierëve”, me ish-lojtarin e Benficas, lojtarin më të mirë të sezonit në La Liga.

Forma e tij në sezonin 2021-22, megjithatë, ka qenë e paqartë, me Oblak të fajësuar në disa drejtime për pozicionimin e tij teksa Anthony Elanga shënoi për Manchester United kur të dy skuadrat u takuan në ndeshjen e parë të ndeshjes së tyre të 16-të të fundit të Ligës së Kampionëve.