Interi përgatitet ta shesë Sanchezin

E ardhmja e Alexis Sanchez në Inter është aktualisht në dyshime ndërsa klubi përgatitet të vendosë për fatin e tij.

Do të duhet pak kohë që sulmuesi kilian 33-vjeçar të rikuperohet plotësisht nga kartoni i kuq i marrë në fitoren 1-0 të Nerazzurrëve ndaj Liverpoolit në ndeshjen e dytë të ndeshjes së tyre të 16-të të Ligës së Kampionëve në fillim të kësaj jave, një moment që në thelb vrau shanset e ekipit në barazim.

Siç theksohet nga Calciomercato.com, Interi po përgatitet të marrë një vendim në lidhje me të ardhmen e Sanchez së shpejti.

Duke marrë parasysh që kontrata e tij aktuale është caktuar të skadojë në vitin 2023, skuadra duhet të vendosë nëse do të rinovojë marrëveshjen e tij apo do të përpiqet ta shesë atë për një tarifë të ulët gjatë verës.

Ish-lojtari i Arsenalit dhe Manchester United fiton rreth shtatë milionë euro neto në sezon, një peshë e rëndë në bilancet e Nerazzurrëve.

Sanchez ka bërë 29 paraqitje në të gjitha garat deri më tani këtë sezon, për një total prej 1162 minutash. Në atë kohë, ai ka shënuar gjashtë gola dhe ka dhënë pesë asistime.