Humb jetën mërgimtari shqiptar në Zvicër, la dy fëmijë jetima!

Darka në Alpet italiane ishte paraparë të ishte një falënderim për shitësit e oërfaqësisë së Amag në Lugano. Për personin e saj më të mirë, Flamur Krasniqi (40), udhëtimi ishte i kobshëm.
Jessica Poncia (37) e mban me butësi telefonin e saj smartphone, duke shikuar nëpër selfie në ëhatsapp. Ajo ndalon te një foto dhe tregon bashkëshortin e saj Flamur Krasniqi (40) me veshje dimërore. Pranë tij janë dy kolegë dhe motoçikletat e tyre. Të tre shitësit e Amag rrezatojnë në kamerë. Dielli po perëndonte në prapaskenë. Disa orë më vonë, Flamur Krasniqi ndërron jetë.

“Kjo është fotografia e fundit që kam marrë prej tij”, thotë Xhesika dhe sytë e saj blu të mbushur me lot, “Do ta kujtoj me aq lumturi”. Nëna e dy djemve të saj (7 vjet dhe 18 muaj) nuk dëshiron ta shohë kufomën. “Nuk dua të di saktësisht se si vdiq burri im”, thotë e veja e re. Ajo thjesht shpresonte që ai të mos kishte ndjerë asgjë gjatë rënies.Ishtë e shtunë, 8 shkurt. Skuadra Amag në Lugano TI mund të festojë në Bergamo (I). Shitësit janë të ftuar në një darkë fshatare në restorantin malor Pian de la Palù. Në fund të darkës, do të shpërblehen tre shitësit më të mirë. Fitues u shpall Flamur Krasniqi. Çmimi për të tre: Një orë me motoçikletë dëbore. Natën!

Udhëtimi shkon drejt Monte Alto. Udhëzuesi i agjencisë me motoçikletë dëbore ec përpara. Flamur Krasniqi është i dyti. Dy kolegët e tij e ndjekin pas tij. Ekziston një distancë sigurie prej 80 metrash ndërmjet motoçiklistëve. Tani është ora 23:00 dhe fusha është e errët.Krasniqi papritmas e humb kontrollin e automjetit dhe nga motoçikleta e dëborës hidhet në rrugën e akullt. Shtetasi zvicerano-kosovar nuk mbante helmetë. Këtë e raportuan karabinierët e Ponte Nossa për “Blick”. Flamur Krasniqi lëndohet rëndë në kokë dhe bie në vendin e aksidentit.

Fatkeqësia ndodh afër kasolles Magnolini në një lartësi prej 1610 metra. Shërbimi i shpëtimit malor njoftohet menjëherë. Helikopteri zbret më pak se 15 minuta më vonë, informon Shtegu.com. Ekipi i shpëtimit përpiqet në mënyrë të dëshpëruar ta ringjall viktimën. Më kot. Flamur Krasniqi ndërron jetë. Pikëllimi në shtëpi është i madh. Krasniqi ishte shumë i dashur, kishte shumë miq. «Burri im ishte shumë atlet. Ai luante futboll”, thotë e veja.
Dhe nuk ishte udhëtimi i tij i parë me një biëikletë dëbore. “Ai ishte një burrë i mrekullueshëm dhe një baba i dashur”, thotë Xhesika Poncia. E veja e re shikon me trishtim foton e fundit në ëhatsapp dhe pyet: “Si duhet të vazhdojmë pa Flamurin?”.