Gjinekologia nga Shuto Orizarja: Nuk i ndaj pacientët në baza racore, ordinanca ime është ende e hapur

Vendosa qe te shkruaj dhe te publikoj kete tekst pasi koheve te fundit ndegjoje dhe shikoj neper portale dhe televizione te flitet dhe te shpekullohen te pavrteta rreth meje si doktoresh specialiste gjinekologe dhe ordinances time private.
Para dy viteve e gjysem vendosa qe ordinancen gjinekologjike dhe akusherike private ta hape ne zonen e komunes se Shuto Orizarit per te cilen hap aspak nuk jame penduar, perkundrazi ndihem shume e lumtur qe sadopak ju kame ndihmuar pacienteve te cilat kane pasur nevoje dhe te cilat me jane drejtuar dhe me kane besuar mua ne zgjidhjen e problemeve te tyre mjeksore.
Kurre gjate punes sime si mjeke nuk i kam gjykuar pacientet nga aspekti fetar, etnik apo racore, sepse etika ime si mjeke gjithmone me ka fymezuar qe ti dale ne ndihme cdo pacienti pavarsisht se kush eshte .
Ndegjoje koheve te fundit , si dhe kam pasur insistime te forta nga gazetare te televizioneve te shumta per tju pergjigjur pyetjeve te tyre se perse kam mbyllur ordinancen ne komunen e Shuto Orizarit dhe i kam lene pacientet e asaj komune pa mjeke specialist ame ?
Une nuk e mbylla ordinancen , une thjeshte e shperngula ordinancen ne adrese tjeter dhe me saktesishte ne Hasanbeg. Kete hap nuk e ndermora sepse une kam pas ndonje problem per te kryer detyrat e mia te perditshme si mjeke specialiste ame te asaj komune por per arsyet e mia familjare, vendosem qe te jetojme ne ate pjese te Shkupit dhe gjykuam qe do jete me mire per familjen time qe femijet tone te kene shkollen me afer ne te ardhmen, ta keme une me afer ambientin e punes etj.
Per sa i perkete pacienteve te cilat jane regjistruar dhe me kane zgjedhur mua si mjeke specialiste ame , mund te vijne per vizite ne ambientet e reja dhe ne lokacionin e ri ne cdo moment sic kane ardhur ne ordinancen ne komunen e Shuto Orizarit dhe do vazhdohet tju sherbehet njelloj me shume perkushtim dhe me shume dashuri nga une si doktoresh specialiste gjinekologe.
Realishte me vjen shum keq kur degjoje se si flitet per mua si mjeke sikur kam ikur nga Komuna e Shuto Orizarit, vertet me tingllon shume rende dhe me shqeteson persetepermi. Une me familjen ne ate kohe vendosem qe ta hap ordinancen private gjinekologjike ne komunen e Shuto Orizarit, dhe ne ate kohe nga asnjeri nuk u ndikuam qe ordinanca te hapet ne kete komune por edhe sot apsolutisht nga askush nuk ndikohemi per te ndryshuar lokacion te po te njejtes Ordinance Gjinekologjike dhe Akusherike ne Hasanbeg. Cdo njeri kur ben nje hap ne jete niset me idene qe ky veprim te jete ne te mire te familjes se tije te ngushte, pershembull ne Republiken e Maqedonise kemi shume raste qe mjeket per nje te ardhme me te mire te familjeve te tyre marrin vendime per ta lene vendlindjen dhe shtetin e tyre , per te punuar ne perendim kurse une vendosa thjeshte te ndryshoj lagjen dhe jo shtetin.
Shpresoje qe pacientet qe me kane zgjedhe mua si mjeke specialiste ame te komunes se Shuto Orizares te me mirekuptojne dhe njekohesishte dua ti informoje nqs deshirojne qe une te vazhdoj te kujdesem per shendetin e tyre jane te mirseardhura ne lokacionin e ri te PZU D-R VJOLLCE , per te kryer kontrollet e rregullta ne vazhdimsi si zakonishte.

Me shume respekt,
Dr. Vjollca Mbiarra