Futbollisti spanjoll dënohet me 4 vite burg për abuzim seksual

Santi Mina of RC Celta de Vigo gestures during the Spanish league match of La Liga between, Athletic Club and Celta de Vigo at San Mames on April 17, 2022, in Bilbao, Spain. Ricardo Larreina / AFP7 / Europa Press 17/4/2022 ONLY FOR USE IN SPAIN

Futbollisti i njohur spanjoll, Santi Mina ka pranuar dënimin nga gjykata e Almerias.

Mina, i cili dikur luante me Valencian kurse tani mbron ngjyrat e Celta Vigo, është dënuar me katër vite burg, përcjell lajmi.net.

Këtë dënim e ka konfirmuar gjykata e Almerias, ku është gjykuar lojtari spanjoll.

Gjithçka ka të bëjë me një akuzë për abuzim seksual, për disa vepra që kanë ndodhur në vitin 2017, kur lojtari ishte pjesë e Valencias.

Ai po ashtu duhet të qëndrojë 500 metra larg viktimës për 12 vitet e ardhshme dhe duhet të paguajë një kompensim prej 50 mijë eurove.

Në proces gjyqësor me të ishte edhe David Goldar, i cili mori dënim më të rëndë.