Edhe një tërmet i fortë në Turqi, tani në afërsi të Stambollit

HATAY, TURKIYE - FEBRUARY 06: A view of demolished building after 7.7 magnitude earthquake hits Hatay, Turkiye on February 06, 2023. Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) of Turkiye said the 7.7 magnitude quake struck at 4.17 a.m. (0117GMT) and was centered in the Pazarcik district in Turkiyeâs southern province of Kahramanmaras. Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay, and Kilis provinces are heavily affected by the quake. (Photo by Ercin Erturk/Anadolu Agency via Getty Images)

Çdo moment vijnë pamjet e tmerrshme nga Turqia dhe Siria sot gjatë tërë ditës, pas dy tërmeteve katastrofike në të cilat, sipas raportimeve të para, kanë vdekur mbi 1.600 njerëz.

Shpëtimtarët vazhdimisht janë duke nxjerrë kufomat dhe të plagosurit nga gërmadhat, derisa disa qytete janë shkatërruar plotësisht.

Pamjet e para nga epiqendra e tërmetit, shkatërrim i madh në Kahramanmaras.

Sipas të dhënave të ueb-faqes EMSC, edhe një tërmet i ri me forcë prej 5,5 të shkallës së Richterit ka ndodhur në afërsi të Stambollit.

Tërmeti i ri ka ndodhur në orën 15:03 sipas kohës lokale.