Dëshironi të humbni peshë shpejt? Përdoreni këtë lloj erëze më shpesh

Qimnoni, i cili është përdorur historikisht si erëz, ka një tipar shumë të mirë, të zbuluar rishtazi: ndihmon në shkrirjen e kilogramëve dhe ul kolesterolin.

Ky konkluzion u arrit nga studiues nga Kolegji Mjekësor iranian Shahid Sadoughi. Për tre muaj, ata hulumtuan procesin e humbjes së peshës së 88 grave të ndara në dy grupe. Një grup merrte çdo ditë një lugë qimnon me një gotë kos dhe ata arritën rezultate më të mira.

Grupi i përmendur gjithashtu kishte një përqindje më të vogël të indit dhjamor, prej rreth 14.64 për qind, gjë që tregon qartë se kjo erëz ka veti që ndihmojnë në shkrirjen e qelizave yndyrore, transmeton lajmi.net.

Grupi i marrjes së qimnonit kishte rezultate të mahnitshme edhe në kolesterolin, dhe ishte shumë më i vogël se përdoruesit jo të kolesterolit në këtë studim.

Qimnoni është i pasur me fitosterol, një substancë e njohur që pengon absorbimin e kolesterolit në trup. Autorët e studimit thonë se qimnoni gjithashtu shpejton metabolizmin.

Përveç kos, qimnoni mund të konsumohet si një erëz sallate, si një majonezë ose humus shtesë e salcave; përzieni atë në salcën guacamole meksikane ose shtojeni në qiqra të skuqura, lajthi dhe bajame.