Çfarë i pengon forcat ruse të rrethojnë Kievin nga perëndimi?

Shkruan: Safwan Jolak

Luftimet janë intensifikuar në frontet përgjatë gjithë kufirit Ukrainë-Rusi dhe bombardimet nuk ndalen, por intensifikohen dhe zvogëlohen në përputhje me shkallën e rezistencës të ofruar nga forcat ukrainase në zonat fqinje. Në këtë mënyrë forcat ukrainase pengojnë pushtimin dhe avancimin e forcave ruse në terren dhe në thellësi të territorit ukrainas. Por ky rast nuk eshte i pranishem në afërsi të kryeqytetit Kiev. Është e qartë se ditët e para të pushtimit ishin të mjaftueshme që forcat ruse, që vinin nga kufiri Bjellorus në veri, të merrnin kontrollin e qytetit dhe periferisë së Çernobilit, i njohur për reaktorin e tij bërthamor, dhe të përparonin përmes tij në veri. dhe periferitë veriperëndimore.

Dy pikat më të nxehta të sulmit ndaj Kievit Në fakt, betejat më të ashpra për mbrojtjen e Kievit po zhvillohen në aeroportin Hostomel në veriperëndim të Kievit, në qytetin Bucha dhe qytetin fqinj Irpin, i cili është vetëm 25 kilometra larg kryeqytetit Kiev. Tre ditë më parë, forcat ruse u përqendruan në vijat e frontit verilindor në Kiev, konkretisht në qytetin e Brovary në rajonin e Kievit, pasi me sa duket përparuan në rajonin Chernihiv, në verilindje të kryeqytetit. Sa i përket jugut, Rusia shënjestroi Aeroportin Vasilkiv, në jugperëndim të Kievit, dhe qytetet Bila Tserkva dhe Uman, të cilat janë në linjën që lidh kryeqytetin me qytetin e Odessa në Ukrainën jugore, por nuk u arritën nga toka. Përparim i vështirë nga perëndimi Sipas ekspertëve dhe analistëve ushtarakë, forcat ruse po përparojnë drejt kryeqytetit dhe po bombardojnë nga pozicionet e tyre në kufirin me Ukrainën, në kufirin Bjellorusi dhe nga Krimea e “pushtuar”.

Kjo shpjegon përparimin e tyre në pikat strategjike që rrethojnë Kievin, përveç në anën perëndimore, të paktën deri më tani. Victor Kevlyuk, një ekspert ushtarak në Qendrën për Strategjitë e Mbrojtjes, thotë se Rusia synonte të rrethonte shpejt kryeqytetin Kiev në të gjitha frontet, duke u përgatitur për një inkursion pas ditësh rrethimi dhe bombardimesh që penguan evakuimin e njerëzve dhe furnizimin e nevojave themelore. Kolona të gjata automjetesh dhe ushtarësh në vijat veriperëndimore synoheshin të vendoseshin përgjatë kufijve perëndimorë të qytetit, por kjo nuk ndodhi. Sipas ekspertëve, forcat ruse hasën në rezistencë të ashpër në Hostomel, Boca dhe Irpin (vija e frontit veriperëndimor), e cila i pengoi ata të lëviznin, ndërsa përparimi u bë pothuajse i pamundur. “Edhe nëse e bëjnë, ata do të përballen me rezistencë të ashpër, siç ndodhi në Makariv, në perëndim të qytetit,” tha ai. Kevlyuk thekson se perëndimi i Kievit është një zonë kryesisht e pyllëzuar dhe se është e vështirë të përparosh në atë anë nëse rezistenca është e ashpër, për të mos përmendur vështirësitë për të fituar mbështetje.

Një realitet i tillë, sipas ekspertit ushtarak, detyroi kolonat e “pritura” ruse të ndaheshin midis fshatrave dhe pyjeve në veri, për të mos qenë një objektiv i lehtë për artilerinë ukrainase dhe dronët Bayraktar. Probleme logjistike Administrata komunale e Kievit thekson se “kryeqyteti nuk është fare i rrethuar dhe as i rrethuar”. Sipas ekspertëve ushtarakë, qyteti është i vështirë për t’u rrethuar për shkak të “goditjeve të dhimbshme” të shkaktuara nga forcat ruse në periferi të qytetit dhe për shkak të problemeve logjistike me të cilat përballen. Eksperti Kevlyuk thotë: “Armiku ka humbur shumë nga forcat dhe makineritë e tij ushtarake në Hostomil, Buça, Irpin dhe Makariv. Prandaj, ai është i vetëdijshëm se përparimi i mëtejshëm, në fronte të ndryshme, është vetëvrasje.

Pra, ne shohim se ai aktualisht është duke u fokusuar në sulme të herëpashershme shkatërruese me raketa, përpara se të ecë përsëri përpara.” Lidhur me këtë, ai vuri në dukje se “forcat e akumuluara ruse janë të mjaftueshme për të kryer sulme në infrastrukturë dhe banesa, por për të vuajtur dhe se nuk janë të mjaftueshme për të rrethuar qytetin dhe për të depërtuar në të”. Granatimet hakmarrëse shtojnë vuajtjet Prandaj, beson Kevlyuk, Rusia së shpejti mund të kthehet në shënjestrimin e zonave më të thella për të rritur vuajtjet dhe presionin, dhe këtë e ka bërë kryesisht në Kharkiv, Chernihiv dhe Mariupol. “Kjo është një politikë e njohur hakmarrëse ruse,” tha ai. Në të njëjtin kontekst, eksperti beson se çmimi i luftës ishte tronditës për rusët. Nëse është vërtet e vërtetë që u vranë më shumë se 12 mijë ushtarë rusë (sipas të dhënave të Ukrainës), kjo do të thotë se diku rreth 30 deri në 40 mijë të tjerë u plagosën, përveç pasojave katastrofike të sanksioneve në ekonominë ruse.

Koment: AL JAZEERA