Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve

Kryeministri francez, Eduard Philippe rikonfirmoi sot vullnetin e tij për të përfunduar reformën e pensioneve në Francë, por premtoi se kjo do të bëhej...

Bisedime në Vjenë për shpëtimin e marrëveshjes bërthamore

Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin nisën të premten një takim me zyrtarë të Republikës Islamike, në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen...

Francë, vazhdon greva kundër reformës së planifikuar të pensioneve

Greva kundër reformës së planifikuar të pensioneve, që paralizoi Francën të enjten, ka hyrë në ditën e saj të dytë. Disa sindikata, mes të...

Australi, situata me zjarret mbetet jashtë kontrollit

Situata me zjarret në Australi mbetet jashtë kontrollit të autoriteteve. Vatrat po avancojnë në veri të kryeqytetit Sidnei shumë afër zonave të banuara. Tri...

Kina merr masa kundër veprimit të ShBA-së për Hong-Kongun

Kina ndërmori një seri masash në përgjigje të një ligji amerikan në lidhje me Hong-Kongun. Qeveria kineze ka vendosur të pezullojë rishikimin dhe miratimin e...

Në Angli ndërtohet xhamia e parë ekologjike në Evropë

Imami i xhamisë, Ali Tos tha se xhamia ka tërhequr një interesim të madh, duke shtuar se përveç atyre që vijnë të falen në...

Turqia do të blejë më shumë raketa nga Rusia

Rusia dhe Turqia po punojnë për një kontratë të re të shitblerjes së sistemeve raketore ruse S-400, raporton agjencia e lajmeve Interfax. Moska shpreson të...

Policia indiane vret katër të dyshuar për përdhunim dhe vrasje

Policia indiane tha se katër burra të dyshuar për përdhunimin dhe vrasjen e një gruaje në jug të Indisë, u qëlluan për vdekje gjatë...

Japonia injekton më shumë se 100 miliardë euro për dyfishimin e rritjes ekonomike

Kryeministri japonez, Shinzo Abe prezantoi sot një plan të gjerë mbështetës prej 108 miliardë eurosh për të shmangur futjen e ekonomisë kombëtare në një...

BE-ja kërkon vendosjen e rregullave për përdorimin e monedhave digjitale

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian paralajmëruan Facebook-un dhe kompanitë tjera që po planifikojnë të kenë monedhat digjitale, se Bashkimi Evropian do të insistojë në...

Opinione