Shpërthen makina bombë në kryeqytetin e Somalisë,70 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Një makinë bombë shpërtheu mëngjesin e së shtunës në një pikë kontrolli në kryeqytetin somalez të Mogadishu duke u marrë jetën të paktën 70...

Ursula Von Der Leyen rezerva për Brexit-in

Mbretëria e Bashkuar pritet të largohet nga BE-ja në fund të janarit 2020, dhe më pas të nisë bisedimet për raportet afatgjata me bllokun...

A do të lindë Europa kontinentale më 2020?

Me Brexit-in zhvendosen raportet e forcave në Europë. Peshë ka jo vetëm aksi gjermano-francez, Gjermania duhet t’i përkushtohet Europës Lindore e Qendrore, për të...

“Burgu martesor”: Për 300 vjet vetëm dy njerëz nuk e ndryshuan mendjen

Biertan është një fshat ku ndodhet një kishë, për të cilën keni mundur të dëgjoni se ishte si një burg i pazakontë dhe UNESCO...

Sajti amerikan thotë se për problemin e Xingjangut po përhapen lajme të rrejshme

Ditët e fundit, uebsajti i pavarur amerikan i lajmeve "Grayzone" publikoi një artikull, ku zbulon metodat e fabrikimit të lajmeve të rreme mbi problemin...

Më shumë hyrje ilegale sesa dëbime nga Gjermania, shqiptarët të katërt në listë

Shqetësim në Gjermani për hyrjet ilegale në vend përmes aeroporteve. Shqiptarët renditen të katërtit në listën e hyrjeve pa leje. Në 2019-n numri i...

Izrael, viktima si pasojë e stuhive të fuqishme

Dy persona kanë humbur jetën si pasojë e stuhive të fuqishme në Izrael. Sipas policisë, në pjesën veriore të vendit u gjet trupi i një...

Lufta në Siri, më shumë se 235.000 njerëz kanë ikur nga rajoni i Idlib-it

Më shumë se 235.000 njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në provincën Idlib të Sirisë, thonë Kombet e Bashkuara, derisa forcat qeveritare kanë...

I riu nga Ferizaj u vra në sy të familjes, në mes të Londrës

Dje gjatë festës së Krishtlindjes, në Batteresa u qëllua me armë për vdekje, i riu nga Ferizaj, Flamur Beqiri. Producenti i njohur Flamur Beqiri është...

Rusi, presidenti Putin dhe këshilli i sigurisë diskutojnë mbi Libinë dhe Sirinë

Presidenti rus, Vladimir Putin, thirri një takim pune me Këshillin e Sigurisë së vendit për të diskutuar situatën në Libi dhe Siri, transmeton Anadolu...

Opinione