Merkel: Kujtimi i krimeve naziste i pandashëm nga identiteti gjerman

Kujtimi i krimeve naziste është i pandashëm nga identiteti gjerman, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel, në ish-kampin nazist të Auschwitzit. Vizita e parë e...

Sërish të shtëna fatale në një bazë të ushtrisë amerikane

Një person i armatosur vrau së paku tre vetë në një bazë të ushtrisë amerikane në Pensakola të Floridës, përpara se të qëllohej për...

Reagon BE-ja: Ngjarjet në Reçak, të pamohueshme

Lidhur me deklaratën e presidentit serb, AleksandarVuçiq, i cili më 5 dhjetor ka thënë që “krimi në Reçak është i fabrikuar”, kanë reaguar edhe...

Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve

Kryeministri francez, Eduard Philippe rikonfirmoi sot vullnetin e tij për të përfunduar reformën e pensioneve në Francë, por premtoi se kjo do të bëhej...

Bisedime në Vjenë për shpëtimin e marrëveshjes bërthamore

Palët e mbetura në marrëveshjen bërthamore me Iranin nisën të premten një takim me zyrtarë të Republikës Islamike, në përpjekje për të shpëtuar marrëveshjen...

Francë, vazhdon greva kundër reformës së planifikuar të pensioneve

Greva kundër reformës së planifikuar të pensioneve, që paralizoi Francën të enjten, ka hyrë në ditën e saj të dytë. Disa sindikata, mes të...

Australi, situata me zjarret mbetet jashtë kontrollit

Situata me zjarret në Australi mbetet jashtë kontrollit të autoriteteve. Vatrat po avancojnë në veri të kryeqytetit Sidnei shumë afër zonave të banuara. Tri...

Kina merr masa kundër veprimit të ShBA-së për Hong-Kongun

Kina ndërmori një seri masash në përgjigje të një ligji amerikan në lidhje me Hong-Kongun. Qeveria kineze ka vendosur të pezullojë rishikimin dhe miratimin e...

Në Angli ndërtohet xhamia e parë ekologjike në Evropë

Imami i xhamisë, Ali Tos tha se xhamia ka tërhequr një interesim të madh, duke shtuar se përveç atyre që vijnë të falen në...

Turqia do të blejë më shumë raketa nga Rusia

Rusia dhe Turqia po punojnë për një kontratë të re të shitblerjes së sistemeve raketore ruse S-400, raporton agjencia e lajmeve Interfax. Moska shpreson të...

Opinione