Shi, erë dhe reshje dëbore, Evropa do përballet me stuhi të fuqishme

Evropa do të përballet brenda disa ditësh me stuhi te fuqishme dëborë, parashikon BBC. Sipas BBC, kontinenti i vjetër do të bëhet pre e një...

Kina anulon disa tarifa tregtare ndaj SHBA-së

Kina ka anuluar disa tarifa ekonomike në mallrat e Shteteve të Bashkuara, vendim që do të hyntë në fuqi më 15 dhjetor, për shkak...

Tërmeti 6.8 i shkallës rihter shkund Filipinet

Një tërmet me magnitudë 6.8 të shkallës rihter u regjistrua ditën e diele pranë Hagonoy, Filipine. Sipas Sondazhit EMSC, epiqendra ishte 74 km në jug-perëndim...

Mungojnë punëtorët e kualifikuar, Merkel paralajmëron Gjermaninë

Gjermania po përballet me rrezikun e largimit të bizneseve për shkak të mungesës së punëtorëve të kualifikuar, deklaroi sot kancelarja gjermane, Angela Merkel. “Jemi në...

Suedi, grupet e djathta ekstremiste kërkojnë djegien e xhamive dhe vrasjen e muslimanëve

Disa persona të anëtarësuar në grupet e mbyllura të ekstremit të djathtë në rrjetet sociale në Suedi kanë kërkuar vrasjen e të gjithë muslimanëve...

Dënohet me gati pesë vite burg shqiptari që planifikonte sulme terroriste në Amerikë

Fabjan Alameti, shqiptari 21 vjeçar që banonte në Nju Jork është dënuar me gati pesë vite burg. Më herët ai kishte pranuar fajësinë për...

Johnson viziton veriun e Anglisë pas fitores në zgjedhjet e parakohshme

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, do të vizitojë veriun e Anglisë të shtunën, pas festimeve për fitoren e madhe në zgjedhjet e parakohshme parlamentare...

Trump thotë se popullariteti i tij është rritur për shkak impiçmentit

Presidenti amerikan Donald Trump e quajti mashtrim procesin e impiçmentit ndaj tij, duke theksuar se nuk do të brengoset shumë për gjykimin e gjatë...

Turqia kritikon komentet e BE-së për paktin detar me Libinë

Turqia kritikoi vendimin e Këshillit Evropian që kundërshtoi paktin detar turko-libian të muajit të kaluar, transmeton Anadolu Agency (AA). “Bashkimi Evropian nuk ka autoritet të...

Ukraina dhe Rusia do të vazhdojnë bisedimet për gazsjellësin

Gjiganti i energjisë së kontrolluar nga Rusia, Gazprom, dhe ai i Ukrainës, Naftogaz, kanë thënë se do të vazhdojnë bisedimet për të arritur një...

Opinione