Shefqet Hallaqi ka komunikuar me Fatime Fetain

I dënuari për rastin “Lagja e trimave”, Shefqet Hallaqi ka komunikuar nga qelia e burgut përmes celularit me ish prokuroren speciale Fatime Fetai me...

Pendarovski: Brenda tremujorit të parë të vitit 2020 do të jemi anëtare e NATO-s

Spanja ka gjasa të formojë Qeverinë e saj diku nga mesi i janarit, ndërsa jo më larg se 3 muajt e parë të vitit...

Akademia bullgare: Nuk ekziston gjuha maqedonase

Akademia bullgare e Shkencave dhe Arteve nuk e njeh gjuhën maqedonase. Në një mbledhje të mbajtur dje është sjellë vendimi se gjuha maqedonase nuk...

Vetingu në “stend baj” deri në zgjedhje

Debati për veting si edhe fillimi i procesit nuk mund të përfundojë para zgjedhjeve, tha ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska, duke elaboruar se që...

Seanca të katër komisioneve kuvendore

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë të Veriut sot seanca do të mbajnë komisionet për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive, për shëndetësi, arsim,...

Moti sot me vranësira mesatare

Moti në Maqedoninë e Veriut do të jetë me vranësira mesatare me shi të dobët lokal, ndërsa në male me borë. Temperatura e mëngjesit do...

Ligji për gjuhën shqipe pritet ta dominojë fushatën zgjedhore

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka paralajmëruar fillimin e bisedimeve me të gjitha institucionet dhe partitë politike për të gjetur një zgjidhje...

Zeqirija Ibrahimi: Venediku zbuloi diskriminimin e shqiptarëve në Kushtetutë (VIDEO)

Vërejtjet e Komisionit të Venedikut në realitet po hapin kutinë e Pandorës në Maqedoninë e Veriut. Sipas Zeqirija Ibrahimit nga partia Alternativa, këto vërejtje...

Sela e Taravari ja mësyjnë Çairit

Aleanca për Shqiptarët po vazhdon takimet me qytetarët e secilës njësi në Maqedoni. Nga kjo parti thonë se Takimi në Çair dhe rrethinë ishte...

Pse Bujar Osmani i zbuti tonet rreth përdorimit të gjuhës shqipe (VIDEO)

Pas vërejtjeve të Komisionit të Venedikut, zv/kryeministri Bujar Osmani deklaroi se ndryshimi i ligjit për përdorimin e gjuhëve kthen Maqedoninë e Veriut para vitit...