“Qeveria e re duhet të jetë më efikase”

Profesori i së drejtës kushtetuese Riza Smaka, thotë se me arritjen e marrëveshjes për krijimin dhe funksionimin e qeverisë së re, nuk ka nevojë...

Haradinaj ditën e fundit si kryeministër e kalon në Grykën e Deçanit

Ai e ka falënderuar për mikpritje kryetarin e Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj. Më herët Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar gjatë ditës se subjekti që ai...

Zgjedhjet në Serbi më 26 prill?

Zgjedhjet parlamentare dhe lokale në Serbi, sipas informacioneve jozyrtare nga TV Prva, do të zhvillohen më 26 prill. Sekretari i Përgjithshëm i presidentit të Serbisë...

Zgjedhja e Qeverisë sipas Kushtetutës

Në Kushtetutën e Kosovës, është paraparë edhe procedurat tjera në rast se Qeveria nuk merr shumicën e votave të nevojshme. “Nëse përbërja e propozuar e...

Me Agim Veliun ministër, LDK qysh në start e godet Albin Kurtin

Mustafa e ka goditur që në start Kurtin, duke ia dërguar në kabinetin qeverisës Agim Veliun, për të cilin vetëm simpati nuk gëzojnë në...

Vjosa Osmani refuzon të bëhet kryeparlamentare, kërkon MPB-në dhe postin e zëvendëskryeministres

Kandidatja për Kryeministre e LDK-së, Vjosa Osmani, është përplasur me krerët e partisë rreth mënyrës se si kanë vendosur t’i ndajnë resorët qeveritare.Vjosa Osmani...

Votimi për marrëveshjen e koalicionit qeverisës VV-LDK po kalon pa probleme

Anëtarë të VV-së me seli në Prizren bëjnë të ditur për KosovaPress, se një numër i konsiderueshëm i aktivisteve kanë votuar dhe se i...

Këta pritet të jenë ministrat në “Qeverinë Kurti”

Të hënën me fillim prej orës 11:00 do të mbahet seanca plenare e Kuvendit të Kosovës, në të cilën pikë e rendit të ditës...

Ministrat dhe Ministritë e LDK-së

Klan Kosova merr vesh se emrat më poshtë nga radhët e LDK-së, do të udhëheqin me këto ministri:Anton Quni – Minister i MbrojtjesLumir Abdixhiku...

Propozimet e LDK-së: Hoti zëvendëskryeministër, Veliu ministër i Punëve të Brendshme

Vendimi është marrë në mbledhjen e Kryesisë së LDK-së. Avullah Hoti do te jetë Zëvendëskryeministër i Kosovës. Anton Quni është propozuar për Ministër të Mbrojtjes. Besian...