Kurti: S’është e pamundur që të arrihet një marrëveshje me Serbinë brenda këtij viti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Zërin e Amerikës, tha se qeveria e tij synon që të heqë tarifat ndaj mallrave...

Osmani: Përvoja e Kroacisë, shtysë për procesin e integrimit

“Kroacia si vend i cili e ka presidencën Këshillit të Bashkimit Europian, si dhe vend mik, e kupton më së miri aspiratën e popullit...

Haradinaj për taksën: Serbia s’ka ndryshuar karshi Kosovës, pse duhet t’i nënshtrohemi?

“Mendoj që nuk ka ndryshuar Serbia në raport me Kosovën. Taksa është derivat i një agresiviteti të madh kundër Kosovës qoftë në arenën ndërkombëtare,...

Kurti takon shefin e Zyrës Diplomatike të Belgjikës

Gjatë këtij takimi në mes të Kurtit dhe Servais u theksua se siguria dhe drejtësia, dy tema të cilat janë shumë të rëndësishme për...

Haradinaj sulmon Kurtin për taksën: Iu tha amerikanëve i deshi pantollat veç më mbroni...

“Përshtypja mjepet mue që Kurti iu ka thënë amerikanëve që e heq taksën veç aman amortizomna Ramushin. Atë përshtypje e përfitova prej bashkëbiseduesve këtu....

Misioni i OSBE-së premton vazhdimin e mbështetjes për Kuvendin e Kosovës

Në një konferencë për media, kryetarja e Kuvendit të Kosovës tha se me diplomatin norvegjez biseduan për avancimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve mike. “E...

Vuçiq korrigjon Kurtin: Kemi nënshkruar 48 marrëveshje, jo 33

Vuçiq është shprehur se do ta informojë kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti se mes Kosovë e Serbisë janë nënshkruar më shumë se 33 marrëveshje. “Kam...

Serbi, reshjet e shiut dhe dëborës paralizojnë jugun e vendit

Reshjet e mëdha të dëborës, të shoqëruara nga erëra shumë të forta, kanë shkaktuar probleme për trafikun në rajone të ndryshme në jug të...

Kurti pret në takim ambasadorin italian

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vijuar edhe gjatë ditës së sotme takimet me diplomatët. Në zyrën e tij ka shkuar edhe ambasadori italian Nicola...

Blerim Reka mori detyrën e ministrit

Ministri i ri i Integrimit Evropian, Blerim Reka, ka pranuar zyrtarisht detyrën nga ministrja e deritanishme, Dhurata Hoxha. Pas marrjes së detyrës ai tha se...