Carlo Ancelotti përballet me testin e autoritetit te Real Madridi

Real Madridi po kërkon t’i përgjigjet dy humbjeve në tre ndeshjet e fundit, të ndarë vetëm nga një fitore jo bindëse ndaj Valencias me penallti. Ata përballen me të parën nga ato skuadra që i mundën, Villarrealin, në Kupën e Mbretit sot (e enjte) mbrëma, duke kërkuar të rifillojnë rezultatet pozitive.

Trajneri Carlo Ancelotti foli për gabimet e tyre në mbrojtje në ato tre ndeshje, duke theksuar se 5 nga 6 golat ishin ‘gabime të mëdha’ që mund të ishin shmangur.

Ai pritet të sjellë Nacho Fernandez për Antonio Rudiger në një përpjekje për të eliminuar gabimet, me gjermanin që ishte fajtor të dielën e kaluar kundër Barcelonës.

Një pjesë e konsiderueshme e mediave në Spanjë, përfshirë Mundo Deportivo dhe Marca, kanë vënë në dukje thirrjet e Carlo Ancelottit për t’i dhënë fund këtyre gabimeve.

 

Italiani është i ngopur qartë nga ajo që ai e sheh si mungesë përqendrimi dhe jo formë fizike, pasi sipas tij “Gjëja më e thjeshtë në futboll është të mbrohesh mirë”.

E përditshmja madrilene pohon se ka besim total te Ancelotti si nga lartë ashtu edhe nga skuadra, nga të cilët ai ka kërkuar më shumë energji dhe më shumë luftë.

Nëse Los Blancos vazhdojnë të bëjnë gabime të ngjashme kundër Villarrealit dhe Athletic Bilbao në fundjavë, kjo do të shënojë një tendencë shqetësuese.

Nëse Real Madridi nuk mund të ndalojë ecurinë e tyre, potencialisht do t’i japë Barcelonës një epërsi të konsiderueshme në La Liga.

Megjithatë, kjo nuk është hera e parë që Ancelotti kritikon mbrojtjen e tij, me italianin që ndëshkon mbrojtjen e tij pas çdo tre ndeshjesh të fundit, përfshirë fitoren e Valencias.

Nëse Ancelotti nuk mund të detyrojë një reagim, pasi sipas standardeve të tij është një deklaratë shumë e fortë e zhgënjimit të tij, atëherë do të rriten dyshimet për aftësinë e tij për të përdorur shkopin me një skuadër që funksionoi aq mirë sezonin e kaluar.