Britania e Madhe: Rusët po përpiqen të rrethojnë forcat ukrainase

epa04588910 Servicemen of the Ukrainian volunteer's battalion 'Azov' shoot their weapons during a military training near Mariupol, Donetsk area, Ukraine, 27 January 2015. Media reports state that lawmakers in Kiev on 27 January voted in support of a declaration that marks Russia an 'aggressor state' and calling on the international community to follow suit because 'Russia widely supports terrorism and blocks the work of the UN Security Council.' EPA/ANASTASIA VLASOVA

Në përditësimin e saj të fundit ditor të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se rusët po përpiqen të rrethojn ë forcat ukrainase në lindje të vendit.

Ata janë shprehur se forcat ruse po përparojnë në drejtim të Kharkivut në veri dhe Mariupol në jug, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Forcat ruse që përparojnë nga Krimea po përpiqen të anashkalojnë Mykolaivin, derisa synojnë të lëvizin drejt perëndimit”, thuhet në njoftimin e tyre.