Billie Eilish flet për ndikimin që kanë komentet negative në rrjetet sociale: Ende më lëndojnë

Billie Eilish shprehu ndjenjat e saj për kritikët në internet që e ofendojnë atë në një intervistë të re për “British Vogue”.

Sensacioni 21-vjeçar i muzikës pop – e cila u pa teksa po shkonte në palestër këtë javë – tha për publikimin e modës se ajo kishte kaluar një ‘kohë të vështirë’ duke parë komente lënduese.

“Është e vështirë. Sinqerisht, askush nuk mund të thotë asgjë për trupin tim për të cilin unë nuk kam një mendim më të fortë”, tha ajo, shkruan DailyMail.

“Unë gjithashtu mendoj se nëse do të isha më e re, nëse interneti do të fliste për mua ashtu siç bëjnë tani kur isha 11 vjeç, nuk mendoj se do të isha në gjendje të ekzistoja, të jem e sinqertë”, shtoi ylli.

Krijuesja e hiteve vazhdoi të pranojë: ‘Më pëlqen vetja më shumë se dikur dhe më intereson më shumë se si ndihem unë sesa si ndihen ata”.

Ylli tregoi se ajo përballet me negativitetin duke e kthyer fokusin e saj në gjëra të tilla kalimi i kohës me miqtë dhe nxjerrja e qenve të saj për një shëtitje.

Pavarësisht kësaj, ajo tha se ende ka vështirësi – “Por është vërtet e vështirë, e dini? Kam kaluar një kohë të vështirë dhe ende jam duke e kuptuar. Por është padyshim një jetë e çuditshme”.

Një hap tjetër që ajo ka marrë për të fituar kontrollin është heqja e aplikacioneve të mediave sociale nga telefoni i saj.

“Unë nuk e shikoj më atë”, vuri në dukje Eilish në një episod të podcast-it Conan O’Brien Needs A Friend.

“I fshiva të gjitha nga telefoni im, gjë që është shumë e madhe për mua. Sepse ti nuk kishe internet për t’u rritur”, – shpjegoi ajo.

“Për mua, ishte një pjesë kaq e madhe – jo fëmijëria ime, nuk isha fëmijë iPad, faleminderit zotit – por sinqerisht, ndihem sikur u rrita në kohën e përsosur të internetit.Unë kam pasur një fëmijëri të tillë dhe kam qenë duke bërë gjëra gjatë gjithë kohës”, – kujtoi ajo.

Artistja e muzikës fituese e “Grammy” ka diskutuar prej kohësh vështirësitë e saj me imazhin e trupit, ndërsa jetonte në sytë e publikut.

Në një bisedë të vitit 2019 me “Vanity Fair”, kantautorja zbuloi pse shpesh i kthehet veshjeve të gjera.

“Për të qenë shumë e sinqertë me ju, kam filluar të vesh rroba të gjera vetëm për shkak të trupit tim”, tha ajo në atë kohë.

Gjithashtu në vitin 2019, kur luajti në një fushatë të “Calvin Klein”, ylli foli për zgjedhjet e saj të veshjeve.

Kohët e fundit, këngëtarja ka eksperimentuar me modën e saj, duke zgjedhur të veshë fustane dhe pamje më të përshtatshme.

Në maj, Billie hyri në Instagram për t’iu përgjigjur kritikëve në një postim në InstaStories.

“Kam kaluar 5 vitet e para të karrierës sime duke u zhdukur absolutisht nga ju budallenjtë për faktin se isha si djalë dhe vishesha si isha dhe më thoshin vazhdimisht se do të isha më e atraktive nëse do të sillesha si grua”, shkroi ajo.

“Dhe tani kur ndihem mjaftueshëm rehat për të veshur ndonjë gjë femërore apo të përshtatshme, ndryshova dhe jam i shitur. Unë mund të jem të dyja”, tha ajo.