Betohen ministrat dhe zëvendësministat e Qeverisë Kurti

Qeveria në krye me Albin Kurtin u votua nga 66 vota për dhe 10 abstenime.

Më poshtë emrat e ministrave të kabinetit qeveritar të Kurtit:

Zëvendëskryeministër i parë, Avdullah Hoti

Zëvendëskryeministër i dytë, Haki Abazi

Ministër i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca

Ministër i Integrimit Europian, Blerim Reka

Ministre e Drejtësisë, Albulena Haxhiu

Ministre e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë e Inovacionit, Hykmete Bajrami

Ministër i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi

Ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Agim Veliu

Ministër i Ekonomisë, Punësisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe i Investimeve Strategjike, Rozeta Hajdari

Ministër i Mbrojtjes, Anton Quni

Ministër i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku

Ministër i Shëndetësisë, Arben Vitija

Ministër i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Besian Mustafa

Ministre e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi

Ministre Administrimit të Pushtetit Lokal, Emilia Rexhepi

Ministër për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtiq

Ministër për Zhvillim Rajonal, Ivan Milojeviq

Albin Kurti – Kryeministër i Kosovës.