Bastisje në Shipkovicë të Tetovës, konfiskohet sasi e madhe e municionit

Sot (19.01.2023) nga ana e zyrtarëve policorë të Departamentit të Policisë Kriminale – Seksioni për Trafikim të Kundërligjshëm me Droga, Armët dhe Lëndët e Rrezikshme dhe SVR Tetovë, në rrugën “Polog”, kanë privuar nga liria U.M.(34) nga Shipkovica e Tetovës.

Gjatë kontrollit të veturës së pasagjerëve “Opel Astra” me targa të Tetovës, të cilën ai e drejtonte, iu gjet një pushkë automatike dhe 50 fishekë “Luger” të kalibrit 9 mm.

“Gjatë kontrollit, të kryer me urdhër të gjyqtarit të procedurës paraprake të Gjykatës Themelore Tetovë, në shtëpinë e tij janë gjetur 237 fishekë të kalibrit 9 mm, sasi e madhe municioni të kalibrave të ndryshëm, një pistoletë “Crvena Zastava” 7.62 mm me kornizë me fishekë, një pistoletë “Glock 17” me kornizë me fishekë 9 mm, një pistoletë me gaz, një e shtënë top, një pushkë gjysmë automatike “Khan Arms” me 5 gëzhoja”.

“SPB Tetovë gjatë ditës së nesërme do të paraqesë kallëzim penal për vepër penale të kryer nga neni 396 i Kodit Penal në prokurorinë publike themelore në Tetovë”, thonë nga MPB Maqedoni.