“Askush nuk dëshiron të vdesë”, thonë ushtarët adoleshentë të Ukrainës

Pak më shumë se një javë më parë korrespondenti i BBC, Jeremy Bowen, takoi një grup të rinjsh që kishin dalë vullnetarë në një qendër në Kiev për të luftuar për Ukrainën.

Shumica e tyre ishin në fund të adoleshencës, jo shumë kohë që kishin lënë shkollën. Ata i thanë Bowen se pas tre ditëve të trajnimi bazë do të niseshin për në vijën e parë, ose shumë afër saj.

Maksym Lutsyk, një student 19-vjeçar i biologjisë, tha pwr BBC se nuk ishte i shqetësuar për përpjekjen për t’u bërë ushtar pas më pak se një jave mësimi. Ai do të arrinte, pas pesë vjetësh në Skaut, jo vetëm të mësonte aftësitë e pyjeve, por edhe disa trajnime për armë. Ai ishte 10 vjeç kur filloi lufta e gjatë e Ukrainës me separatistët e sponsorizuar nga Moska në 2014.

“U mësova me armën time. Mësova si të gjuaj dhe si të veproj në betejë, si dhe shumë gjëra të tjera që do të jenë shumë të rëndësishme në luftën me rusët”, tha Dmytro duke qeshur sikur e kishte të vështirë të imagjinonte atë që po mendonte, përcjell Klankosova.tv

“Ndihem shumë më i sigurt se sa më parë, sepse marrim njohuri të mjaftueshme në taktikë, në artet marciale, në mjekësinë taktike dhe se si të bëjmë diçka në fushën e betejës”. Vetëm gjysmë shaka, ai donte të shihte flamurin ukrainas të valëvitur nga Kremlini.

Pyetja në mendjen e të gjithëve këtu është nëse beteja po vjen për Kievin. “Është padyshim e mundur”, tha Dmytro. “Ne vetëm duhet t’i ndalojmë ata këtu, sepse nëse ata arrijnë në Kiev, kjo luftë mund të përfundojë.”

Familjet e tyre janë ende atje. Maksym tha me shaka se nëna e tij i kishte thënë të qëndronte në një strehë dhe të bëhej vullnetar për të gatuar ushqimin. Ai u kishte kursyer atyre detajet e vendosjes së tij, sepse nuk donte t’i shqetësonte.

Prindërit e Dmitros e dinin se çfarë po bënte. Ai kishte filluar të bënte vullnetarë për të bërë koktej molotovi dhe pas disa ditësh i telefonoi babait për t’i thënë se kishte vendosur të bashkohej me forcën e mbrojtjes së territorit. Babai i tij i tha të mos përpiqej shumë për të qenë një hero.

“Është në natyrën njerëzore të ndihesh i frikësuar, dhe sigurisht thellë në shpirt ndihem pak i frikësuar, pasi askush nuk dëshiron të vdesë, edhe nëse është për vendin tënd. Pra, vdekja nuk është një opsion për ne”.

Gazetarët e huaj nuk kanë akses te të rinjtë rusë vetëm disa milje larg në anën tjetër të vijës së frontit. Shumë besohet se janë rekrutë, të cilëve nuk u është thënë siç duhet se çfarë po planifikohej për ta. Luftërat bëhen kryesisht nga të rinjtë.