Amerika sanksionon tre zyrtarë të burgut rus ku vdiq Navalny

A picture taken on April 19, 2021 shows an exterior view of the IK-3 penal colony where jailed Kremlin critic Alexei Navalny was reportedly transferred in the city of Vladimir. Russia's penitentiary service said on April 19, 2021, it was transferring ailing Kremlin critic Alexei Navalny to a prison hospital, as the EU warned it would hold Moscow responsible for the state of his health. The United States on Sunday threatened Russia with "consequences" if President Vladimir Putin's major domestic opponent -- who launched a hunger strike three weeks ago -- dies in jail, with Navalny's private doctors warning at the weekend he could pass away at "any minute". (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP) (Photo by DIMITAR DILKOFF/AFP via Getty Images)

 

Departamenti Amerikan i Shtetit ka vendosur të premten sanksione ndaj tre zyrtarëve të burgut rus në lidhje me vdekjen e figurës opozitare Alexey Navalny.

Sanksionet prekën Valeriy Gennadevich Boyarinev, zëvendësdrejtorin e Shërbimit Federal të Ndëshkimit, i cili ka mbikëqyrjen e kolonisë penale ku vdiq Navalny, transmeton KlanKosova.tv.

Sipas disa fakteve të DASh, Boyarinev “u raportua se udhëzoi stafin e burgut që të ushtronte trajtim më të ashpër ndaj Navalnyt derisa ai ishte në paraburgim”.

“Pas vdekjes së Navalny-t, Boyarinev u gradua në Gjeneral Kolonel me dekret të Vladimir Putin”, thuhet në dokument

Sanksionet prekin gjithashtu Igor Borisovich Rakitin, “kreun e përgjithshëm të Shërbimit Federal të Ndëshkimit të Rusisë 1322 për Rajonin Autonom Yamalo-Nenets, në të cilin ndodhet Kolonia Penale IK-3” dhe Vadim Konstantinovich Kalinin, kujdestar i burgut.