Allegri pas eliminimit: Nuk do ta ndryshoja qasjen, luajtëm mirë ndaj Villarrealit

Massimiliano Allegri këmbëngul se ai nuk do të kishte ndryshuar qasjen e Juventusit, pasi skuadra e tij luajti mirë në Ligën e Kampionëve ndaj Villarrealit.

Bianconerët u rrëzuan nga Liga e Kampionëve në raundin e 16-të për të tretin vit radhazi, por kjo ishte edhe më e keqe se dy të mëparshmet, të cilat erdhën në gola si mysafir.

Në vend të kësaj, Juve nuk shfrytëzuan rastet e tyre dhe më pas u rrëzuan plotësisht në 15 minutat e fundit me tre gola krejtësisht të shmangshëm, duke përfshirë dy penallti dhe një goditje nga këndi.

“Do të luaja në të njëjtën mënyrë, pasi djemtë bënë mirë për 65 minuta. Në një moment të caktuar, Villarreal i vendosi të gjithë në mbrojtje dhe vetëm një incident mund ta thyente atë bllokim”, ka thënë fillimisht Allegri për Amazon Prime Italia.

“Duhet ta pranojmë këtë humbje, është e shëmtuar, por nuk mund të ankohem për djemtë, pasi ata luajtën mirë”.

Allegri u duk i irrituar me dikë pas fishkëllimës së fundit, ndonëse jo trajneri i Villarrealit, Unai Emery, ndaj kujt ishte ai i mërzitur?

“Nuk u zemërova me askënd. E përgëzoj Emeryn, pasi ai kishte qasjen e duhur, ishte një nga lojërat e tij të zakonshme. Le të vazhdojmë, polemika nuk do të ndihmojë askënd”.

“Ky është futbolli, ndonjëherë shkon në favorin tuaj, ndonjëherë kundër jush, thjesht duhet ta pranoni atë”.

Allegri u pyet përsëri nëse ai nuk duhej të ishte më agresiv, më proaktiv dhe më sulmues, por vazhdoi t’i qëndronte pas mendimit të tij.

“Ne u përpoqëm ta lëviznim topin, Villarreal kishte nëntë lojtarë pas topit dhe as që u përpoq të kundërpërgjigjej në një fazë.

“Patëm shanset tona në pjesën e parë, ata synonin ose ta çonin këtë në kohën shtesë ose të shfrytëzonin sa më shumë incidentet. Ishim naivë te penalltia, pastaj në vend që ta kthenim atë, pranuam dy gola të tjerë dhe humbëm kontrollin e ndeshjes”, përfundoi trajneri italian.