Agnelli: Projekti i Superligës do ketë sukses 100 për qind edhe pa klubet angleze

(FILES) In this file photo taken on July 07, 2020 Juventus FC President Andrea Agnelli looks on prior to the Italian Serie A football match AC Milan vs Juventus played behind closed doors at the San Siro stadium in Milan, as the country eases its lockdown aimed at curbing the spread of the COVID-19 infection, caused by the novel coronavirus. - UEFA executive committee meets on April 19, 2021, to approve new Champions League format. Chairman of the European Club Association (ECA) and Juventus FC President Andrea Agnelli was involved in the creation of the new UEFA Champions League with more matches and therefore more TV rights for the participating football clubs. (Photo by Miguel MEDINA / AFP) (Photo by MIGUEL MEDINA/AFP via Getty Images)

Dje Chelsea, Manchester City, Arsenal, Liveprool, Manchester United dhe Tottenham njoftuan me largimin nga Superliga Evropiane, transmeton lajmi.net.

Pavarësisht gjithë këtyre lajmeve dramatike, Agnelli ka besimin se liga do këtë sukses.

“Ekziston një pak gjaku që lidh të gjitha klubet se bashku. Projekti i Superligës vazhdon, ka 100 për qind gjasa të suksesit”.

“Jemi duke vazhduar përpara. Po, do flasim me FIFA-në dhe UEFA-në”, deklaroi ai për gazetën italiane, Reppublica.

Pos klubeve angleze, Inter thuhet se ka hequr dorë, derisa Atletico Madrid do vendos sonte (e mërkurë) nëse do qëndrojë apo të largohet.