Zjarr në një kopsht zoologjik në Gjermani, ngordhin dhjetëra kafshë

Dhjetëra kafshë kanë ngordhur pasi një zjarr ka shpërthyer në një strehimore majmunësh brenda Kopshtit Zoologjik në Krefeld të Gjermanisë.

Zyrtarët e kopshtit thanë në një deklaratë se strehimorja e majmunëve është djegur plotësisht.

“Frika jonë më e madhe u bë realitet. Nuk ka asnjë kafshë të mbijetuar në strehimoren e majmunëve”, thuhet në deklaratë, në të cilën njoftohet se shkaqet e zjarret ende janë të panjohura dhe se rasti është duke u hetuar.

Kopshti i gorilave në afërsi ka ngelur i padëmtuar nga zjarri, ndërsa gorila me emrin Kidogo dhe familja e tij janë në gjendje të mirë, thuhet më tej.

Kopshti gjatë ditës së sotme do të jetë i mbyllur për vizitorët.

Sipas mediave lokale, si pasojë e zjarrit kanë ngordhur mbi 30 kafshë.