Zelensky: Ukraina nuk do të anëtarësohet në NATO

Presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky, është shprehur se vendi i tij nuk do të ketë mundësi të anëtarësohet në aleancën ushtarake të NATO-s.

”Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Ne e kuptojmë këtë. Ne kemi dëgjuar prej vitesh që dyert ishin të hapura, por kemi dëgjuar edhe që nuk mund të bashkoheshim, është një e vërtetë dhe duhet njohur. Më vjen mirë që njerëzit tanë kanë filluar ta kuptojnë këtë dhe të mbështeten te vetja dhe partnerët tanë që na ndihmojnë”, u shpreh ai, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

E para fillimit të luftës në Ukrainë, presidenti rus, Vladimir Putin, kishte kërkuar ndalesën e Ukrainës për anëtarësim në NATO, si një garanci e sigurisë, të cilën e kërkonte Moska.