Zelensky: Mbrojtja e atdheut tonë i jep ushtrisë ukrainase motivimin më të fortë të mundshëm

Ndërsa ata po punojnë për të mbrojtur vendin e tyre nga forcat e jashtme, kjo u jep Forcave të Armatosura të Ukrainës shtysën më të madhe, tha presidenti Volodomyr Zelensky të martën.

“Forcat tona të Armatosura mbrojnë atdheun tonë dhe kjo jep motivimin më të fortë të mundshëm. Ata luftojnë për liri, dhe kjo gjithmonë rrit çdo forcë. Ata mbrojnë të vërtetën, dhe për rrjedhojë të ardhmen e Ukrainës. Ne jemi krenarë për ju, ju admirojmë, faleminderit. Për secilin”, tha Zelenskyy në një mesazh në Telegram me rastin e Ditës së Ushtrisë së Ukrainës.

Zyrtarë të tjerë ukrainas dolën gjithashtu në mediat sociale për të shënuar këtë ditë mes një lufte që së shpejti do të hyjë në vitin e dytë kalendarik.

“Në Ditën e Forcave të Armatosura, dua të falënderoj secilin prej jush që mbron Ukrainën. Ju jeni heronj. Populli ukrainas dhe ushtria janë formula e fitores. Baza e shtetësisë sonë”, shkroi në Telegram Andriy Yermak, kreu i Zyrës Presidenciale të Ukrainës.

Në Twitter, kryeministri ukrainas Denys Shmyhal përkujtoi kujtimin e të gjithë atyre që dhanë jetën për lirinë e Ukrainës, duke shtuar: “E gjithë bota e sheh se fuqia e Forcave të Armatosura të Ukrainës është e palëkundur, siç është besimi ynë tek ata”.

Ministri i Mbrojtjes Oleksii Reznikov uroi anëtarët e ushtrisë ukrainase, duke thënë se është “një nder për mua që të punoj me ju në këtë orë të vështirë të luftës më të madhe të shekullit të 21-të”.

Dita e Ushtrisë, e njohur gjithashtu si Dita e Forcave të Armatosura, feston përcaktimin e parimeve dhe fushave kryesore të zhvillimit të ushtrisë ukrainase përmes miratimit të vitit 1991 të dy ligjeve kryesore të mbrojtjes./AA