Zelensky: Forcat ukrainase rimarrin fshatrat në Kharkiv

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka bërë të ditur se ushtria ukrainase po i largonte gradualisht trupat ruse nga Kharkiv.

Shtabi i Përgjithshëm ukrainas tha se forcat e tij i dëbuan rusët nga katër fshatra në verilindje të Kharkiv, ndërsa përpiqet t’i shtyjë ata drejt kufirit rus, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Ndërkohë të martën, zyrtarët ukrainas thonë se raketat ruse goditën portin jetik të Odesa-s, me sa duket si pjesë e përpjekjeve për të ndërprerë linjat e furnizimit dhe dërgesat e armëve kritike për mbrojtjen e Kievit.

Me luftën tani në javën e saj të 11-të dhe me Kievin duke bllokuar forcat ruse në shumë vende dhe madje duke organizuar një kundërofensivë në të tjera, ministri i jashtëm i Ukrainës dukej se shprehu besimin se vendi mund të zgjeronte qëllimet e tij përtej thjesht shtyrjes së Rusisë në zonat e saj ose aleatëve të saj. mbajtur në ditën e pushtimit të 24 shkurtit.