Xabi Alonso zbulon se çfarë i kërkoi Mikel Arteta gjatë një telefonate private

Trajneri i Bayer Leverkusen, Xabi Alonso, ka zbuluar se një bisedë me trajnerin e Arsenalit, Mikel Arteta e ndihmoi skuadrën e tij të mposht West Hamin në Ligën e Evropës.

Alonso e udhëhoqi në mënyrë sensacionale Leverkusenin drejt titullit të parë historik të Bundesligës sezonin e kaluar, pasi ata vendosën një rekord evropian prej 51 ndeshjesh radhazi pa humbje.

Ata gjithashtu ngritën Kupën e Gjermanisë për të përfunduar një dopietë vendase dhe për pak nuk arritën një tripletë pas humbjes nga Atalanta në finalen e Ligës së Evropës .

 

Tani, me përfundimin e sezonit, trajneri spanjoll ka hapur dashurinë e tij për futbollin dhe rrugëtimin e jashtëzakonshëm, duke shkruar një tekst në vetën e parë në The Players’ Tribune.

Në artikull, Alonso foli për një telefonatë private me ‘mikun e tij të vjetër’ Mikel Arteta, në të cilën ata diskutuan kundërshtarët e ardhshëm të Leverkusen në atë kohë, West Ham.

“Isha me fat që kisha një shok në lagjen tonë, i cili gjithashtu ishte i çmendur pas futbollit. Ai quhej Mikel”, shpjegoi Alonso.

“Çdo ditë, ne po dilnim me skateboardet tona në plazh dhe për të luajtur tenis, për të surfuar dhe sigurisht për të luajtur futboll”.

“Ai donte të fitonte aq shumë, edhe nëse do të ishte thjesht një lojë në plazh. Ishte një dashuri për lojën që nuk mund ta mësosh. Ju keni lindur me të. (Futbolli) Na lidhi shumë ngushtë. Dhe e bën akoma, edhe sot e kësaj dite”.

 

“Disa muaj më parë, mora një telefonatë nga miku im i vjetër Mikel. Dhe si gjithmonë, folëm për futboll. Ai tha: ‘Ne e kemi Bayern Munich në Ligën e Kampionëve këtë javë, çfarë mendon?’. Dhe unë thashë, ‘Ne kemi West Ham, çfarë mendoni ti?’”, ka shtuar më tej Alonso

Ndërsa Bayern nxori më të mirën ndaj Topçinjtë, Leverkusen kaloi West Hamin dhe njohuritë nga Arteta ka të ngjarë të kenë ndihmuar.