Vjosa Osmani nuk kaloi as raundin e dytë

Kandidatja për presidente të Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani nuk arriti të grumbulloj votat e duhura as në raundin e dytë, ku të pranishëm në sallën e Kuvendit ishin 82 deputet, prej tyre 67 votuan për Vjosa Osmanin, 4 për kundër kandidatin Nasuf Bejta dhe 11 fletëvotime u shpallën të pavlefshme.
Kreu i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca paralajmëroi edhe raundin e tretë për zgjedhjen e presidentit.