Vetura me targat e personalizuara ‘Rita Ora’ shpallet në kërkim nga Policia Angleze për vrasjen e një të riu në Londër

Një nënë shpërtheu në lot teksa kërkonte informacione për ‘vrasjen e rëndë’ të djalit të saj, për të cilën policia po kërkon një veturë me targa të personalizuara me emrin ‘Rita Ora’.

Babai i dy fëmijëve Liam Smith u gjet i vdekur në fund të rrugës së tij në Shevington, Wigan, më 24 nëntor, pasi u qëllua për vdekje dhe iu nënshtrua një sulmi me acid.

Reklama

Michael Hillier, 38 vjeç, u paraqit në Gjykatën Supreme në Tameside të martën i akuzuar për vrasjen e tij, shkruan DailyMail.

Policia e Mançesterit po vazhdon të apelojë për informacion mbi incidentin dhe publikoi imazhe të një veture të llojit ‘Mitsubishi Shogun Elegance’ të parë pranë shtëpisë së zotit Smith para vdekjes së tij.

Babai i Smith, Phil tha: “Vrasja makabre e Liamit në adresën e shtëpisë së tij ka dërguar valë të plota tronditëse pikëllimi dhe dëshpërimi tek të gjithë ata që e njihnin dhe e donin”.

“Dy djem të rinj tani do të duhet të kalojnë pjesën tjetër të jetës së tyre pa babanë e tyre adhurues dhe pjesa tjetër e familjes sonë do të jetë përgjithmonë e përhumbur nga ky akt i pakuptimtë”.

Babai i Smithit tha se nuk kishte ‘absolutisht asnjë ide’ pse djali i tij u vra.

Ai tha: “Prandaj ne po i dërgojmë një lutje të përzemërt kujtdo që ka ndonjë informacion për të ju lutem, ju lutemi të kontaktoni policinë”.

“Kjo mund të bëhet në mënyrë anonime”, shtoi ai.

“Kushdo që fsheh informacione për atë që ka ndodhur, nuk ka qenë dëshmitar i shkatërrimit të një krimi kaq të tmerrshëm në një familje siç ka bërë me timen”.

Kryeinspektorja e detektivit Gina Brennand tha se vetura ‘Mitsubishi’, e njohur se kishte të paktën dy targa të ndryshme regjistrimi, u pa pranë shtëpisë së zotit Smith më 2 nëntor dhe më 24 nëntor për 10 orë.

Ajo tha se makina, e cila përdorte numra të rremë të regjistrimit ‘EJ57UPE’ dhe ‘R22 ORA’, kishte dëmtime të qarta lineare në anën e pasme të pasme pas harkut të rrotës së pasme dhe një lente mungonte në dritën e mjegullës së përparme në pozicion jashtë loje.

Ajo tha: “Ne kemi nevojë për ndonjë informacion për vendndodhjen e këtij automjeti, i cili ende nuk është gjetur”.

“Nga kush është blerë dhe nëse është shitur kohët e fundit dhe nëse ka qenë në garazh për ndonjë riparim, apo së fundmi është hedhur në skrap”.

“Kjo mund të mbajë informacionin e munguar që ne kemi nevojë për të gjetur përgjigje për familjen e Liamit”.

Hillier, nga Ecclesall Road në Sheffield, u paraqit në Gjykatën Supreme të Tameside të martën dhe u dërgua në paraburgim për t’u paraqitur në Gjykatën e shkallës së parë të Mançesterit të mërkurën. /Telegrafi/