Vazhdon agresioni, SHBA ndihmon sërish Ukrainën – Pentagoni jep lajmin e fundit për konvojin rus

Bota është mobilizuar për të ndihmuar Ukrainën.

Opera e famshme Metropolitan e Nju Jorkut ka mbajtur një event për popullin e Ukrainës, shkruan “Bota sot”.

“Ne duhet të luftojmë për ta bërë botën të lirë. Dhe arti do ta ndihmojnë këtë”, thotë menaxheri i përgjithshëm Peter Gelb.

Kurse, Vladyslav Buialskyi e këndoi himnin kombëtar të Ukrainës në këtë event.

 ​Më shumë se 122 mijë britanikë të interesuar për strehimin e refugjatëve ukrainas

Numri i njerëzve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që kanë regjistruar interesin e tyre për strehimin e refugjatëve ukrainas, përmes skemës “Homes for Ukraine”, ka arritur tani në 122 mijë e 305.

Kjo sipas shifrave të fundit.

Pasi numri arriti në 100 mijë, Boris Johnson falënderoi “të gjithë ata që kanë ofruar ndihmën e tyre deri më tani”.

Zhvillimet kyçe në ditën e 20-të të luftës

Më poshtë gjeni përmbledhjen e zhvillimeve kyçe në ditën e 20-të të luftës.

-Bisedimet mes zyrtarëve ukrainas dhe atyre rusë kanë përfunduar pa ndonjë marrëveshje dhe do të vazhdojnë të mërkurën

-Negociatori ukrainas, Mykhailo Podolyak, ka thënë se ka kontradikta gjatë bisedimeve, por ka edhe hapësirë për kompromis

-Trupat ruse janë duke mbajtur 400 njerëz si pengje, duke përfshirë mjekët dhe pacientët brenda një spitali në Mariupol, ka thënë zëvendëskryetari i qytetit

-Sipas autoriteteve ukrainase, rreth 29,000 njerëz kanë arritur të largohen nga qytetet ukrainase të martën, përmes korridoreve humanitare

-Kryetari i Kievit, Vitali Klitschko ka shpallur orë policore për 35 orë, duke paralajmëruar për “moment të vështirë dhe të rrezikshëm”

-Sulmet ajrore ruse kanë goditur një stacion metroje dhe ndërtesa të banimit gjatë natës, duke lënë të vdekur katër persona

-Gazetarja ruse, Marina Ovsyannikova është gjobitur me rreth 213 dollarë, pasi ka protestuar gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë të lajmeve në televizionin shtetëror të Rusisë me mbishkrimin, “Jo luftës”

-Kremlini është përgjigjur ndaj sanksioneve të reja amerikane, duke ua ndaluar 13 amerikanëve hyrjen në Rusi – përfshirë presidentit amerikan, Joe Biden

-Kryeministrat e Çekisë, Polonisë dhe Sllovenisë kanë takuar presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky në Kiev

Mbi 3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina

Numri i refugjatëve ukrainas që kanë ikur nga lufta, tani ka shkuar në 3,000,381, sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatë.

Aty përfshihen 1.8 milion ukrainas që gjenden në Poloni dhe 300,000 që janë nisur drejt Evropës Perëndimore.

Refugjatët kanë ikur nga qytetet e sulmuara prej forcave ruse.

Në 20 ditët e luftës, OKB-ja ka thënë se janë regjistruar 691 viktima civile dhe 1,143 të plagosur.

Pentagoni ka thënë se forcat ruse vazhdojnë të bëjnë pak përparim në Ukrainë, 20 ditë pas nisjes së pushtimit.

Mirëpo disa qytete të mëdha po përballen me bombardime të mëdha, sipas një zyrtari të Departamentit amerikan të Mbrojtjes.

Një konvoj me trupa ruse vazhdon të jetë 20 kilometra larg Kievit, ku, sipas zyrtarit, civilët po përballen me më shumë sulme.

Rusët vazhdojnë të hasin në rezistencë për të marrë Harkivin – qytetin e dytë më të madh të Ukrainës dhe Mikollaivin, qytetin jugor afër Detit të Zi.

Megjithatë, forcat pushtuese kanë izoluar Çernihivin në veri dhe Mariupolin në juglindje, ndonëse Shtetet e Bashkuara kanë thënë se Ukraina është duke punuar për të mbajtur të hapura linjat e komunikimit me liderët lokalë.

Sipas këtij zyrtari amerikan, rusët dhe ukrainasit kanë shfrytëzuar 90 për qind të fuqisë së tyre ushtarake.

Më 24 shkurt, presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës.

SHBA njofton 186 milionë dollarë shtesë ndihmë humanitare për ukrainasit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi 186 milionë dollarë ndihmë humanitare shtesë për të mbështetur refugjatët ukrainas dhe personat e zhvendosur brenda vendit për shkak të luftës në Ukrainë.

“SHBA po ofron mbi 186 milionë dollarë ndihmë humanitare shtesë për të mbështetur personat e zhvendosur brenda vendit dhe më shumë se tre milionë refugjatët e prekur nga lufta e paramenduar, e paprovokuar dhe e pajustifikuar e Rusisë në Ukrainë. Kjo do të ofrojë mbështetje të mëtejshme për organizatat humanitare që i përgjigjen krizës dhe do të plotësojë bujarinë e vendeve fqinje që po mirëpresin dhe mbështesin refugjatët“, tha Blinken.

Blinken shtoi se SHBA “lavdëron mikpritjen e vendeve fqinje që po presin ata që ikin nga Ukraina”.

“Mbështetja financiare shtesë e SHBA-së do të shkojë në mbështetjen e nevojave themelore që kanë nevojë refugjatët dhe do të kanalizohet përmes organizatave humanitare në terren”, tha ai.

“Ndihma shtesë humanitare për refugjatët në vendet fqinje të Ukrainës mbështet sigurimin e ushqimit, ujit të pijshëm të sigurt, mbrojtjes, strehimit dhe kujdesit shëndetësor emergjent përmes mbështetjes së partnerëve tanë ndërkombëtarë dhe joqeveritar. Ky financim do të ndihmojë gjithashtu viktimat e luftës të mbajnë kontakte me anëtarët e familjes që janë ndarë dhe të promovojnë bashkimin familjar kur është e mundur”, tha Blinken.

Ai ritheksoi gjithashtu nevojën për kalimin e sigurt të mbështetjes humanitare në vend.

“Ne bëjmë thirrje për një fund të menjëhershëm të luftës së vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës dhe që Rusia të lehtësojë qasjen e papenguar humanitare në Ukrainë dhe kalimin e sigurt për ata që kërkojnë të largohen nga qytetet ku janë bllokuar. Dërgesat e ndihmave humanitare duhet të lejohen të vazhdojnë pa ndërhyrje dhe punonjësit humanitar duhet të kenë kalim të sigurt për të ofruar ndihma dhe ndihmë për ata që kanë nevojë”, tha Blinken.

Administrata e presidentit Joe Biden po shqyrton përshpejtimin e rivendosjes së refugjatëve ukrainas me lidhje me SHBA, duke përfshirë edhe familjet që tashmë jetojnë në SHBA, shkruan CNN.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price nuk deshi të komentonte mbi ndonjë përpjekje për të përshpejtuar procesin gjatë konferencës të martën.

​Anonymous thotë se ka hakuar faqen e shërbimit inteligjent rus

Grupi i hakerëve Anonymous njoftoi sot se kishte hakuar disa faqe ruse në luftën kundër pushtimit rus në Ukrainë, dhe se mes tyre ishin faqet e shërbimit inteligjent rus FSB (pasardhës i KGB-së) si dhe faqet e qeverisë ruse.

Ata e postuan këtë në Twitter duke përdorur termin ushtarak “Tango poshtë”, duke shtuar se kishin hakuar dy faqe të tjera, institutin e mendimit të qeverisë ruse dhe ministrinë e sportit.

Ata publikuan gjithashtu korrespondencën e supozuar private midis Vladimir Putin dhe ministrit të tij të Mbrojtjes Sergei Shoigui në lidhje me planet për të prerë pyjet e Ukrainës.

Anonymous i shpalli luftë Putin-it që në fillim të pushtimit të tij në Ukrainë dhe pak ditë më parë ata publikuan një mesazh të krijuar posaçërisht për të arritur qytetarët rusë, duke u bërë thirrje të ngrihen kundër Putin-it dhe ta largojnë atë nga pushteti.

“Anonymous është zyrtarisht në një luftë kibernetike kundër qeverisë ruse,” njoftoi grupi në Twitter më 25 shkurt.

Vritet edhe një gazetare e Fox News

Një gazetar i Fox News u vra pranë Kievit së bashku me shokun e tij kameraman Pierre Zakrzewski, raportoi rrjeti televiziv të martën.

Njëzetekatërvjeçarja Oleksandra Kuvshinova u vra në Horenka afër Kievit të hënën, raportoi rrjeti.

Sipas njoftimit, ndaj automjetit të tyre është hapur zjarr. Zakrzewski dhe Kuvshinova u vranë dhe korrespondenti Benjamin Hall u plagos.

Kuvshinova ishte një gazetare vendase që ndihmoi ekipin e Fox News në kërkime në Ukrainë.

Image

Oleksandra Kuvshinova

“Ajo ishte jashtëzakonisht e talentuar dhe kaloi javë duke punuar drejtpërdrejt me të gjithë ekipin tonë atje … për t’i treguar botës se çfarë po ndodhte në atdheun e saj,” raporton Fox News.

Fox News ka konfirmuar më parë se kameramani 55-vjeçar Pierre Zakrzewski u vra në incidentin e së hënës.

Rrjeti shpjegoi se ajo po priste që të publikohej lajmi për vdekjen e Kuvshinova-s për shkak të vëmendjes për familjen e saj.

Pesë gazetarë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Zelensky e quan vizitën e liderëve evropianë si një “shenjë e fortë mbështetjeje”

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka mirëpritur sot kryeministrat e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë në një takim në Kiev.

Zelensky postoi një video dy minutash të takimit në rrjetin social Telegram, duke thënë: “Vizita juaj në Kiev në këtë kohë të vështirë për Ukrainën është një shenjë e fortë mbështetjeje. Ne e vlerësojmë vërtet.”

Tre liderët evropianë Mateusz Morawiecki, Peter Fiala dhe Janez Jansha, të cilët thanë se po përfaqësonin Këshillin Evropian në takimin e Kievit, udhëtuan për në kryeqytetin ukrainas me tren.

Çernobili rilidhet në rrjetin elektrik

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka bërë të ditur se termocentrali bërthamor i Çernobilit është rilidhur në rrjetin elektrik.

Vendi i fatkeqësisë së vitit 1986 ishte mbështetur në gjeneratorët e emergjencës me naftë për energji që nga 9 marsi pasi linjat e tij të furnizimit me energji u dëmtuan gjatë luftimeve.

“Ekipet e specialistëve ukrainas arritën në fundjavë të riparojnë një nga dy linjat e dëmtuara që lidhin termocentralin me rrjetin e energjisë,” thuhet në deklaratën e IAEA.

Ai tha se gjeneratorët me naftë tani ishin fikur, por se mbetet e paqartë “nëse do të jetë e mundur të riparohet linja e dytë e energjisë e tensionit të lartë”.

Agjencia shton se rregullatori bërthamor i Ukrainës i kishte thënë asaj se kontrolli i Rusisë mbi objektet e mbetjeve radioaktive në Çernobil po kufizonte rrjedhën e informacionit, që do të thotë se mund t’u përgjigjej plotësisht të gjitha pyetjeve të IAEA-s.

“Rregullatori tha për herë të parë sot se informacioni që mori në lidhje me Çornobilin ishte “i kontrolluar nga forcat ushtarake ruse” dhe për këtë arsye ai nuk mund “të jepte gjithmonë përgjigje të detajuara për të gjitha pyetjet e IAEA”, tha IAEA.

Rusia thotë se ka ndihmuar në evakuimin e civilëve

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se trupat ruse kanë ndihmuar në evakuimin e civilëve të bllokuar në luftimet në Ukrainë, duke i drejtuar për në pjesën perëndimore të shtetit në 24 orët e fundit.

Mikhail Mizintsev, udhëheqës i Qendrës së Kontrollit të Mbrojtjes në Rusi, ka thënë që më shumë se 36,000 njerëz janë evakuuar “falë masave të pashembullta të sigurisë që janë marrë nga Forcat e Armatosura të Rusisë”.

Ai ka shtuar se evakuimi i qytetarëve ukrainas në Rusi është duke vazhduar.

Ky zyrtar ka përsëritur pretendimet se forcat ukrainase po pengojnë përpjekjet për evakuim.

Gati tre milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina, për shkak të pushtimit rus, sipas Kombeve të Bashkuara.

Sipas OKB-së, vlerësohet se 1.85 milion njerëz janë të zhvendosur brenda Ukrainës.

Pentagoni: Nuk ka përparim të dukshëm të forcave ruse

Pentagoni ka thënë se forcat ruse vazhdojnë të bëjnë pak përparim në Ukrainë, 20 ditë pas nisjes së pushtimit.

Mirëpo disa qytete të mëdha po përballen me bombardime të mëdha, sipas një zyrtari të Departamentit amerikan të Mbrojtjes.

Një konvoj me trupa ruse vazhdon të jetë 20 kilometra larg Kievit, ku, sipas zyrtarit, civilët po përballen me më shumë sulme.

Rusët vazhdojnë të hasin në rezistencë për të marrë Harkivin – qytetin e dytë më të madh të Ukrainës dhe Mikollaivin, qytetin jugor afër Detit të Zi.

Megjithatë, forcat pushtuese kanë izoluar Çernihivin në veri dhe Mariupolin në juglindje, ndonëse Shtetet e Bashkuara kanë thënë se Ukraina është duke punuar për të mbajtur të hapura linjat e komunikimit me liderët lokalë.

Sipas këtij zyrtari amerikan, rusët dhe ukrainasit kanë shfrytëzuar 90 për qind të fuqisë së tyre ushtarake.

Më shumë armë të dhuruara nga Shtetet e Bashkuara pritet të dërgohen në Ukrainë në 24 orët e ardhshme, ka thënë ai.

Momenti kur parashutistët ukrainas e çojnë në ajër tankun rus në mënyrë piktoreske

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, po vazhdon të publikojë pamje dramatike nga betejat kundër pushtuesit rus.

Në pamjet e fundit të publikuara në Facebook, shihet se si parashutistët e Ukrainës, shkatërrojnë tankun e rusëve, përcjell Bota sot.

Ushtria ukrainase shprehet se do të fitojë luftën.

“Parashutistët ukrainas janë luftëtarë universalë. Tanku i pushtuesve rusë fluturoi nëpër tokën ukrainase në një mënyrë shumë piktoreske. Asgjë, ne jemi popull mjeshtëror, do të mblidhemi, do të shkrihemi dhe do të bëjmë diçka të dobishme.#stoprussia Të fitojmë së bashku!”, thuhet në postimin e tyre.

Video 18+/ “Luhansku është bërë varr për pushtuesin”, ukrainasit publikojnë pamjet e rënda të rusëve të vrarë

Ushtria ruse, po vazhdon të pësojë humbje në radhët e veta, gjatë luftimeve në Ukrainë.

Luftime të ashpra janë zhvilluar në rajonin e Luhanskut, i cili sipas ushtrisë ukrainase, është bërë varr për pushtuesit rusë, përcjell Bota sot.

Pamjet e rënda i ka publikuar Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, në Facebook.

“Rajoni ukrainas i Luhanskut është bërë varr për shumë pushtues rusë! Ushtarët e Forcave të Armatosura të Ukrainës u ndihmuan atyre për t’i dërguar në ferr ata. Kujdes! Video 18+”, shkruhet në postimin në Facebook.

Pamjet KETU

Lufta në Ukrainë/Ja sa raketa kanë lëshuar rusët që nga fillimi i pushtimit

Sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes amerikane, forcat ruse kanë gjuajtur më shumë se 950 raketa që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës.

Si forcat ruse ashtu edhe forcat ukrainase kanë afërsisht 90% të fuqisë së tyre luftarake “në dispozicion të tyre”, shtoi zyrtari, shkruan CNN, transmeton “Bota sot”.

“SHBA-ja vazhdon të vlerësojë progresin e kufizuar deri në mungesë të forcave tokësore ruse në arritjen e objektivave të tyre”, tha zyrtari, duke vënë në dukje se forcat ruse nuk kanë avancuar më pranë kryeqytetit të Kievit.

SHBA vlerëson se forcat ruse janë “ende rreth 15-20 kilometra në veriperëndim dhe rreth 20-30 kilometra në lindje” të Kievit, tha zyrtari.

Në 24 orët e fundit, ndihma e sigurisë nga SHBA dhe vendet e tjera “vazhdon” të arrijë në Ukrainë. Dërgesat që mbërritën brenda 24 orëve të fundit “përfshinin armë”, shtoi zyrtari.

Këto komente iu dhanë gazetarëve në fluturimin e Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin nga Uashingtoni, DC, për në Bruksel. Austin po udhëton për në Bruksel për të marrë pjesë në Ministrinë e Mbrojtjes të NATO-s.

Britania vendos sanksione ndaj aleatëve kryesorë politikë të Putin-it

Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss njoftoi sot sanksione të mëtejshme kundër qytetarëve rusë dhe bjellorusë, duke përfshirë aleatët kryesorë politikë dhe propaganduesit e presidentit Vladimir Putin për shkak të agresionit ushtarak në Ukrainë.

Sanksionimi i 370 individëve dhe subjekteve të tjera e çon numrin e përgjithshëm të atyre që janë sanksionuar që nga pushtimi rus i Ukrainës në mbi 1000, tha për CNN një zëdhënës i Zyrës së Jashtme, Komonuelthit dhe Zhvillimit (FCO).

Nga individët e sapo sanksionuar, 51 janë oligarkë dhe familjarë të tyre, sipas FCO. Në total, nëntë oligarkët e sanksionuar të martën sipas Aktit të Krimit Ekonomik (Transparenca dhe Zbatimi) kanë një vlerë të përllogaritur të kombinuar prej më shumë se 130 miliardë dollarë, tha FCO, duke cituar të dhënat e Forbes.

Aleatët kryesorë politikë të presidentit rus Vladimir Putin të sanksionuar thuhet se përfshijnë kryeministrin Mikhail Mishustin, ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe ish-presidentin Dmitry Medvedev. Sekretari i shtypit i Putinit Dmitry Peskov dhe zëdhënësja e Punëve të Jashtme ruse Maria Zakharova u përfshinë gjithashtu në raundin e fundit të sanksioneve.

“Ne po shkojmë më tej dhe më shpejt se kurrë në goditjen e atyre që janë më të afërt me Putin – nga oligarkët kryesorë, te kryeministri i tij dhe propaganduesit që shpërndajnë gënjeshtrat dhe dezinformatat e tij. Ne po i kërkojmë ata të japin llogari për bashkëpunimin e tyre në krimet e Rusisë në Ukrainë“, tha Truss.

Sanksionet përfshijnë ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e udhëtimit. Të gjithë të sanksionuarit ishin shënjestruar më parë nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Kanadaja ose Australia, tha një zëdhënës.

Negociatat Ukrainë-Rusi vazhdojnë të mërkurën

Këshilltari i Presidencës ukrainase, Mykhailo Podoliak, ka thënë se negociatat për paqe mes Ukrainës dhe Rusisë do të vazhdojnë të mërkurën, 16 mars.

Proces shumë i vështirë i negociatave. Ka kontradikta, mirëpo ka hapësirë për kompromise”, ka thënë ai.

Rundi i së martës, bashkë me disa runde tjera nuk kanë rezultuar me ndonjë marrëveshje.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka kërkuar takim të drejtpërdrejtë me presidentin rus, Vladimir Putin, duke thënë se kjo është mënyra e vetme për t’i dhënë fund luftës.

Kremlini, në anën tjetër, ka thënë se nuk ka marrë ndonjë kërkesë të tillë zyrtare.

​​Pas fjalimit të Zelensky-t në Kongres, Biden do të jep detaje rreth ndihmës për Ukrainën

Presidenti i SHBA-së Joe Biden planifikon të detajojë ndihmën e SHBA për Ukrainën në një fjalim të mërkurën, disa orë pasi presidenti i Ukrainës pritet të parashtrojë kërkesa të reja për ndihmë në një fjalim në Kongres.

Presidenti Volodomyr Zelensky ka të ngjarë të bëjë thirrje të reja për hapa si një zonë ndalim-fluturimi dhe të ndihmojë në blerjen e aeroplanëve luftarakë në fjalimin e tij para ligjvënësve. Biden i ka hedhur poshtë këto hapa si potencialisht duke e tërhequr SHBA-në në konflikt me Rusinë, duke sugjeruar se ajo mund të fillojë Luftën e Tretë Botërore.

Por ai ka për qëllim të demonstrojë mbështetjen që SHBA po ofron dhe do ta detajojë atë në një fjalim të mërkurën, thotë Shtëpia e Bardhë.

Biden iu referua fjalimit në komentet e së martës: “Do të kem shumë më tepër për të thënë për këtë nesër,” tha ai kur nënshkroi një projekt-ligj shpenzimesh.

Duke folur për CNN, zëvendës sekretarja e Shtetit Wendy Sherman tha se Biden do të fliste “për ndihmën e sigurisë që kanë ofruar dhe që po ofrojnë, e cila është e pashembullt në sasi”. 

“Antitanke, antiajrorë, antiblinda, të gjitha llojet e mbështetjen që kanë kërkuar ukrainasit”, tha Sherman.

BE ndalon eksportin e automjeteve luksoze, shampanjës e bizhuterive në Rusi

Bashkimi Evropian (BE) ndaloi sot eksportin në Rusi të makinave të saj luksoze, shampanjës, bizhuterive dhe sendeve të tjera të shtrenjta për elitën ruse, në mënyrë që të ndëshkojë stilin e tyre të jetesës luksoze ndërkohë që po zhvillohet lufta në Ukrainë.

Një listë e produkteve dhe mallrave luksoze të miratuara nga vendet anëtare të BE-së është publikuar sot në Gazetën Zyrtare të BE-së. Lista përmban 14 faqe dhe mbulon produkte nga sektorët e argëtimit, luksit dhe teknologjisë në BE.

Masat e shpallura sot përfaqësojnë një seri të re sanksionesh që BE ka vendosur kundër Rusisë që nga fillimi i pushtimit të saj në Ukrainë.

Lista përfshin artikuj luksoz si shampanja të vjetra dhe pije të tjera alkoolike, tartuf, havjar, parfume, kozmetikë, artikuj lëkure, veshje të shtrenjta, rruaza, diamante, elektronikë, orë, instrumente muzikore, pajisje sportive, konzolla video, jahte, antike dhe vepra të artit.

“Ata që mbështesin makinën e luftës (të presidentit rus Vladimir) Putin nuk duhet të shijojnë më stilin e tyre të jetës luksoze, ndërsa bombat bien mbi njerëzit e pafajshëm në Ukrainë”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

“Eksporti ynë i këtyre mallrave në Rusi vitin e kaluar arriti në 3.5 miliardë euro. Kjo është një pjesë relativisht e vogël e totalit të eksportit tonë të mallrave luksoze nga BE-ja në botë, e cila arrin në rreth 80 miliardë euro në vit”, deklaruan shërbime të ndryshme të Komisionit Evropian.

Kompanitë e ilaçeve nisin të largohen nga Rusia

Një listë në rritje e kompanive të Perëndimit për prodhim të ilaçeve janë duke u larguar nga Rusia, teksa pushtimi rus hyn në javën e tretë.

Novartis ka pezulluar të gjitha investimet dhe aktivitetin e saj, si dhe do të bëjë donacion tre milionë dollarë për organizata të ndryshme joqeveritare.

Eli Lilly ka thënë se ka ndalur investimet, promocionet dhe testimet klinike, si dhe eksportimin e ilaçeve jo të domosdoshme.

AbbVie, Bayer, Bristol Myers Squibb, Pfizer dhe Sanofi kanë njoftuar po ashtu se do të ndalin operacione të caktuara në këtë shtet.

Udhëtuan me tren, kryeministrat e këtyre shteteve mbërrijnë në Kiev

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë mbërritur me tren në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal.

Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të BE-së, tha Shmyal në Twitter, duke vlerësuar “guximin e miqve të vërtetë”, shkruan CNN, transmeton “Bota sot”.

Udhëheqësit do të diskutojnë për “mbështetjen e Ukrainës dhe forcimin e sanksioneve kundër agresionit rus”, shtoi ai.

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki gjithashtu postoi në Twitter fotot e shfaqjes së tij në bisedë me kryeministrat e tjerë vizitorë.

“Këtu, në Kievin e shkatërruar nga lufta, po shkruhet historia. Pikërisht këtu, liria lufton kundër botës së tiranisë. Është këtu që e ardhmja e të gjithë neve varet në balancë. BE-ja mbështet UA-në, e cila mund të llogarisë në ndihmën e miqve të saj – ne e sollëm këtë mesazh në Kiev sot”, tha ai.

Kryqi i Kuq: Mijëra persona të evakuuar nga rajoni Sumi

Më shumë se 100 autobusë të mbushur me mijëra civilë janë larguar nga qyteti i rrethuar ukrainas, Sumi, ka thënë Komiteti i Kryqit të Kuq Ndërkombëtar.

Qyteti Sumi është i rrethuar nga trupat ruse dhe ka qenë shënjestër e bombardimeve vdekjeprurëse dhe sulmeve ajrore në ditët e fundit.

Evakuimi është duke u organizuar bashkërisht nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar dhe Kryqi i Kuq ukrainas.

Kryqi i Kuq Ndërkombëtar ka thënë se Rusia ka dhënë dritën e gjelbër për evakuimet, mirëpo autobusët mund të mos shkojnë në mënyrë të sigurt në qytetin Poltava në qendër të Ukrainës.

Rusia largohet zyrtarisht nga Këshilli i Evropës

Rusia u largua zyrtarisht nga Këshilli i Evropës, një organizatë kryesore për të drejtat e njeriut, të martën, duke parandaluar një dëbim të mundshëm për shkak të agresionit ushtarak kundër Ukrainës fqinje.

Pyotr Tolstoy, kreu i delegacionit rus në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, i dorëzoi një letër nga ministri i Jashtëm Sergei Lavrov, sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Evropës Maria Pejçinoviq-Buriq, duke njoftuar vendimin e Moskës.

Ukraina kërkoi të hënën që Rusia të përjashtohej menjëherë nga Këshilli i Evropës.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, “ne kërkojmë që të merret një vendim për dëbimin urgjent të Rusisë nga Këshilli i Evropës”, tha kryeministri ukrainas Denis Shmigal, duke iu drejtuar një video-konference në një sesion të jashtëzakonshëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Një ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Këshilli i Evropës pezulloi pjesëmarrjen e parlamentarëve dhe diplomatëve të saj në punën e organeve kryesore përveç Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Vrasja e gazetarit në Ukrainë, deklarohen nga “Fox News”

Fotografi i kanalit televiziv amerikan “Fox News”, Pierre Zakrzewski, u vra në Ukrainë pasi automjeti me të cilin po udhëtonte me gazetarin Benjamin Hall u godit me armë, tha të martën kanali “Fox News”.

Gazetari Benjamin Hall është shtruar në spital që pas incidentit që ndodhi të hënën, kur ata po ndiqnin zhvillimet në qytetin Horenkas, pranë Kievit, tha kanali “Fox News”.

Si fotograf lufte, zoti Zakrzewski kishte mbuluar ngjarjet e konflikteve në Irak, Afganistan dhe Siri për kanalin Fox News, thuhet në një mesazh dërguar punonjësve të kanalit Fox News nga presidentja e kompanisë “Fox News Media”, Suzanne Scott.

“Pasioni dhe talenti i tij si gazetar ishin të pakrahasueshëm”, tha zonja Scott.

Ai është gazetari i dytë i vrarë në Ukrainë në dy ditë. Brent Renaud, një regjisor dokumentarësh dhe një gazetar veteran i mbulimit të ngjarjeve në zonat e luftës, vdiq të dielën pasi forcat ruse hapën zjarr ndaj makinës së tij.

Image

Fotografi i kanalit televiziv amerikan “Fox News”, Pierre Zakrzewski në Kiev.

Pamjet nga droni shfaqin shkatërrimin në rajonin Sumi

Qyteti i vogël ukrainas, Ohtirka, në rajonin Sumi, besohet se shkatërruar në masë të madhe nga bombardimet e artilerisë ruse. Pamjet nga droni, të publikuara nga ushtria ukrainase në platformën Telegram, tregojnë pasojat e sulmeve në zona banimi më 14 mars, nga të cilat kanë mbetur të vdekur të paktën tre persona. Autoritetet rajonale të Sulmit kanë raportuar se termocentrali dhe një stacion i energjisë janë shkatërruar po ashtu, dhe qyteti nuk ka rrymë dhe ujë.​

Biden do të takohet me liderë të NATO-s dhe BE-së javën e ardhshme

Presidenti amerikan, Joe Biden pritet t’iu bashkohet liderëve të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, në Bruksel javën e ardhshme, ka thënë Shtëpia e Bardhë.

Takimi i liderëve të bllokut evropian dhe NATO-s do të ketë në fokus pushtimin rus në Ukrainë, dhe aspektin e sigurisë dhe mbrojtjes.

Presidenti amerikan pritet të takohet me zyrtarët evropianë më 24 mars, ndonëse detajet tjera nuk dihen ende.

Zelensky: Ukraina duhet ta pranojë se nuk do t’i bashkohet NATO-s

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka sugjeruar se shteti i tij duhet ta pranojë se nuk do të mund të anëtarësohet në aleancën ushtarake të NATO-s.

Duke folur në një video-konferencë me zyrtarët ushtarakë të martën, ai ka thënë se “Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Ne e kuptojmë këtë. Ne jemi njerëz të arsyeshëm”.

“Ne e kemi dëgjuar për vite që dyert janë të hapura, mirëpo kemi dëgjuar se nuk mund të anëtarësohemi. Është e vërtetë që duhet të pranohet”.

“Jam i lumtur që njerëzit tanë janë duke nisur që të kuptojnë këtë dhe të varen në veten e tyre dhe partnerët që na ndihmojnë”, ka thënë ai sipas transmetuesit britanik, BBC.

Para pushtimit, presidenti rus, Vladimir Putin ka kërkuar që Ukraina të mos anëtarësohet në NATO, duke e konsideruar këtë si një nga “garancitë për siguri” që i duhen Moskës.

Rusia ua ndalon hyrjen edhe kryeministrit dhe dy ministreve të Kanadës

Rusia ka ndaluar hyrjen në vend të kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, Ministres së Jashtme kanadeze Mélanie Joly dhe Ministres kanadeze të Mbrojtjes, Anita Anand.

Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Jashtme e Rusisë, raporton CNN.

“Këta individë, që nga 15 marsi, janë në një “listë të zezë”, thuhet në postimin në Twitter të kësaj ministrie.

 Ushtria ruse merr peng stafin dhe pacientët e spitalit të Mariupolit

Trupat ruse kanë marrë peng stafin dhe pacientët e spitalit të Mariupolit në Ukrainë.

Këtë e ka bërë të ditur nënkryetari i bashkisë së Mariupolit, Sergei Orlov, raporton BBC.

“Ne morëm informacione se ushtria ruse kapi spitalin tonë më të madh dhe ata po përdorin pacientët dhe mjekët tanë si pengje.

Mund ta konfirmojmë këtë informacion dhe gjithashtu guvernatori i rajonit të Donjeckut e ka konfirmuar këtë. Morëm informacionin se atje janë 400 persona”, tha ai.

Erdhi në Vlorë, flet gruaja nga Ukraina: Burri iu bashkua ushtrisë

Kjo është familja Breus nga Ukraina. Për t’i shpëtuar luftës Kseniia Breus bashke me dy fëmijët e mitur erdhi në Shqipëri. Tregon rrezikun që i kanosej në vendin  e saj, ndërsa i shoqi qëndroi në Ukrainë për të luftuar.

“Sapo nisen bombardimet mora fëmijët dhe u largova. Qëndrimi ne Kiev dhe Ukraine është shume i rrezikshëm dhe i frikshëm. Nuk e di si do te shkoje situata. Burri im është ne Ukrainë, në luftë nuk mund të largohet nga vendi.”

Për të mbërritur në vendin tonë, nëna e dy fëmijëve thotë se iu deshën 21 ditë.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni këtu.

Lista e ‘zezë’ e Rusisë/ Dalin emrat: Nga Biden te Blinken, këta janë zyrtarët e sanksionuar

Rusia ka vendosur sanksione kundër presidentit amerikan Joe Biden, djalit të tij, Sekretarit të Shtetit Antony Blinken, zyrtarëve të tjerë amerikanë dhe “individëve të lidhur me ta”, njoftoi Ministria e Jashtme ruse përmes një deklarate të martën.

“Në përgjigje të një sërë sanksionesh të paprecedentë që ndalojnë, ndër të tjera, hyrjen në Shtetet e Bashkuara për zyrtarët e lartë të Federatës Ruse, nga 15 marsi i këtij viti, ‘lista e ndalimit’ ruse përfshin në bazë të reciprocitetit Presidentin J. Biden, Sekretarin e Shtetit A. Blinken, Sekretarin e Mbrojtjes L. Austin dhe Kryetarin e Shefave të Përbashkët të Shtabit M. Milley, si dhe një numër shefash departamentesh dhe figura të shquara të SHBA-së”, thuhet në deklaratë.

Deklarata vazhdoi duke shpjeguar se ky hap hakmarrjeje ishte “një pasojë e pashmangshme e kursit jashtëzakonisht rusofob të marrë nga administrata aktuale e SHBA-së, e cila, në një përpjekje të dëshpëruar për të ruajtur hegjemoninë amerikane, është mbështetur, duke hedhur poshtë çdo mirësjellje, në shtrëngimin frontal të Rusia.”

Për lajmin e plotë klikoni KËTU.

Kiev: Vdes një kameraman i kanalit Fox

Kameramani i kanalit Fox News, Pierre Zakrzewski është vrarë teksa ka qenë duke raportuar jashtë Kievit, ka thënë rrjeti televiziv amerikan.

Zakrzewski është vrarë dhe kolegu i tij, Benjamin Hall është plagosur, pasi makina e tyre është sulmuar të hënën në hyrje të Horenkas, rreth 20 kilometra në veri-perëndim të kryeqytetit, ka thënë shefja e Fox-it, Suzanne Scott.

“Pierre ka qenë fotograf i zonës së luftës, i cili ka mbuluar gati secilin material ndërkombëtar për Fox News, nga Iraku në Afganistanin e Siri, gjatë kohës së tij me ne”, ka thënë ajo.

Hall, korrespodent britanik 39-vjeçar, është duke u trajtuar ende në spital pas incidentit.

Ky lajm vjen pas vdekjes së regjisorit dhe gazetarit amerikan, Brent Renaud të dielën.

Image

Pamje nga lufta në Ukrainë

Fëmijët refugjatë ukrainas rrëfejnë tmerret e luftës

Qindra mijëra fëmijë ukrainas janë bërë refugjatë, prej kur Rusia e pushtoi vendin e tyre, Ukrainën, më 24 shkurt.

Dëshmitë e tyre për tmerret e luftës përbëjnë një kombinim goditës të emocioneve të thella dhe të përshkrimeve të qeta.

 

Fëmijët po ashtu kanë reflektuar për politikën, ndërsa një vajzë ka hamendësuar se presidenti rus, Vladimir Putin, mbase është “lënë pas dore si fëmijë”.

Radio Evropa e Lirë ka intervistuar disa fëmijë refugjatë ukrainas, në Poloni dhe në Lituani, ndërmjet 2 dhe 8 marsit.

Si mund t’ua shpjegoni këtë fëmijëve tuaj? 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po i drejtohet Parlamentit të Kanadasë tani, ku është pritur me duartrokitje masive. Ai përshkruan ndjenjat e tij dhe të popullit ukrainas gjatë 20 ditëve të fundit të “agresionit në shkallë të plotë” të Rusisë.

Ai thotë: “Imagjinoni në orën 4 të mëngjesit, secili prej jush, ju filloni të dëgjoni shpërthime bombash, shpërthime të forta, a mund të imagjinoni të dëgjoni ju, fëmijët tuaj, duke dëgjuar shpërthime?

Image

Pamje nga lufta në Ukrainë

Ai thotë se raketat po bien mbi vendin tuaj dhe fëmijët tuaj po pyesin se çfarë ka ndodhur dhe ju shikoni nga lajmet infrastrukturën e shkatërruar  dhe se njerëzit kanë vdekur. Presidenti ukrainas shton: “Si mund t’u shpjegoni fëmijëve tuaj se agresioni në shkallë të gjerë sapo ka ndodhur në vendin tuaj?

 Fjalimi rrëqethës i Zelensky-t para parlamentit kanadez

Presidenti ukrainas Voldymyrr Zelensky iu ështē drejtuar parlamentit kanadez.

Përpara se të fillonte të fliste, Zelensky mori duartrokitje të vazhdueshme nga të gjithë të pranishmit, shkruan Sky News, transmeton “Bota sot”.

Image

Voldymyr Zelensky i ështē drejtuar parlamentit kanadez

Lideri ukrainas e filloi fjalimin e tij emocionues duke iu drejtuar personalisht kryeministrit kanadez, duke thënë: “Justin, a mund ta imagjinosh?”

Ai tha: “A mund ta imagjinoni që çdo ditë të merrni memorandume që tregojnë numrin e viktimave, përfshirë gratë dhe fëmijët?

Keni dëgjuar për bombardimet, aktualisht kemi 97 fëmijë që kanë vdekur gjatë kësaj lufte. A mund ta imagjinoni? Kulla e famshme CN në Toronto, nëse do të ishte goditur nga bombat ruse?

Sigurisht që nuk ia dëshiroj këtë askujt, por ky është realiteti ynë”.