Ushtria ukrainase vazhdojnë triumfin ndaj forcave ruse, e marrin edhe një qytet në kontroll

Ushtria ukrainasë ka ri-marrë në kontroll qytetin e Hostomelit, duke vrarë 50 ushtarë rusë.

Këtë e ka bërë të ditur shërbimi për shtyp i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës në Facebook, raporton Ukrinform, përcjell lajmi.net.

“Qyteti Hostomel është nën kontrollin e trupave ukrainase… Të paktën 50 pushtues nga Brigada e Sulmit Ajror të Gardës 31 të Veçantë (Ulyanovsk) u vranë në betejat e Hostomelit. Nga pala ukrainase, luftëtarë të forcave speciale të Inteligjencës kryesore në beteja morën pjesë Drejtoria e Ministrisë së Mbrojtjes, Regjimenti i 3-të i Forcave Speciale të Veçanta me emrin e Princit Svyatoslav Trim dhe grupi i rezistencës lokale. Ushtria ukrainase sekuestroi shumë gjëra, mes tyre armë, pajisje ushtarake, staf dhe dokumente personale ”, thuhet në deklaratë.

Sipas raportit, armët e përdorshme të sekuestruara nga forcat ruse iu dorëzuan grupeve të rezistencës lokale.

Hostomeli është qyteti që është rikthyer për herë të dytë nga ushtria ukrainase prej pushtimit të forcave ruse.