Ushtria ruse futet në Kiev

Rusia ka nisur në orët e hershme të ditës së enjte ofensivën ndaj Ukrainës

09:58 – Zelensky: Nuk janë shteruar të gjitha mundësitë për sanksione kundër Rusisë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka thënë presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, se nuk janë shteruar të gjitha mundësitë për sanksione ndaj Rusisë.

Zelensky ka deklaruar gjatë bisedës me Von der Leyen, se presioni ndaj Rusisë duhet të rritet.

“Jo të gjitha mundësitë për sanksione janë shteruar. Presioni ndaj Rusisë duhet të rritet. Ia thash këtë Von der Leyenit. I jam mirënjohës presidentes për vendimin e saj për ndihmë shtesë financiare”, ka shkruar Zelensky në Twitter.

09:33 – Ushtria ruse futet në Kiev

Operativët rusë janë tani në Kiev, kanë konfirmuar zyrtarët e Ukrainës në një postim në Twitter.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka thënë se “armiku” ishte në rrethin e Obolonit, rreth 9km në veri të parlamentit të Ukrainës.

Ministria ka inkurajuar vendasit të bëjnë kokteje molotov për të luftuar, ndërsa këshillojnë gjithashtu të tjerët të kërkojnë strehim.

“Banorë, të qetë- kini kujdes. Mos dilni nga shtëpia!”, ka kërkuar ministria ukrainase e Mbrojtjes.

09:28 – Ukrainasit “po vazhdojnë rezistencën” përballë rusëve, thirren banorët në Kiev të gjuajnë

Po raportohet për të shtëna armësh në kryeqytetin ukrainas, Kievin. Përveç armëve, është dëgjuar edhe një shpërthim i madh në orët e mëngjesit të së premtes mbi Kievin.

BBC-ja ka raportuar se shpërthimi ka ndodhur në lagjen Poznyaky të kryeqytetit.

Forcat ukrainase kanë hedhur në erë një urë për të penguar avancimin rus atje.

Ushtria ukrainase ka tyhënë se po ballafaqohet në luftime me rusët jashtë Kievit, ku një numër i madh i automjeteve të blinduara ruse janë. Në një postim, ushtria ka thënë se forcat “po vazhdojnë të rezistojnë”.

“The Kyiv Independent” ka raportuar se forcat ruse janë futur në distriktin Obolon të Kievit, ku ushtria ukrainase po lufton me ta. Ministria e Mbrojtjes u ka kërkuar banorëve që të mos ikin nga shtëpitë dhe të përgatisin koktej molotovi. Ky distrikt është rreth 10 km larg nga qendra e Kievit.


09:05 – Mbi 1,000 ukrainas mbërrijnë në Poloni

Më shumë se 1,000 ukrainas të cilët kanë ikur nga sulmi rus, kanë mbërritur me tren në qytetin polak Przemysl, kanë bërë të ditur autoritetet ukrainase.

Polonia ka hequr dorë nga kërkesa për të karantinuar ose paraqitur një test negativ COVID-19 për njerëzit që vijnë nga Ukraina.

Shumë prej tyre qëndruan gjatë natës në stacionin e trenit në shtretërit e kampit pasi hotelet janë rezervuar plotësisht.

Polonia ka ngritur nëntë pika pritjeje për ukrainasit që kalojnë kufirin, ku ata mund të marrin ushqim, ndihmë mjekësore dhe informacion.

Ndërkohë, agjencia shtetërore e lajmeve PAP po raporton se mijëra njerëz po mbërrijnë të premten në pikën kufitare Medyka me makina nga i gjithë vendi për të mbledhur njerëz dhe të afërm që po mbërrijnë nga Ukraina.

Polonia është shtëpia e një komuniteti të madh ukrainas. Numrat ndryshojnë, por besohet se në këtë shtet jetojnë 1-2 milionë ukrainas, megjithëse vetëm gjysmë milioni janë të regjistruar në shërbimet sociale polake.


08:45 – Ukraina hedh një urë në erë, pengon avancimin rus në Kiev

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës thotë se kanë hedhur në erë një urë për të penguar avancimin rus në Kiev

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se trupat e sulmit ajror kanë hedhur në erë një urë mbi lumin Teteriv në Ivankiv, që ndodhet rreth 50 kilometra në veri të Kievit, në një përpjekje për të parandaluar një kolonë ruse të forcave të përparojë drejt kryeqytetit.

Ministria tha se përparimi rus u ndal.

Më herët në mëngjes të së premtes, zyrtarët e lartë amerikanë vlerësuan se forcat ruse që hynë në Ukrainë përmes kufirit me Bjellorusinë ishin vetëm rreth 32 kilometra nga kryeqytetit ukrainas.


08:14 – Sot Rusia mund ta sulmojë Kievin

Ukraina pret që Rusia ta sulmojë Kievin gjatë të premtes, ditë e cila mund të jetë më e vështira në luftë, ka thënë një këshilltar në Ministrinë e Brendshme të Ukrainës.

Anton Herashchenko ka thënë se mbrojtësit e Kievit janë të gatshëm me raketa të furnizuara nga aleatët e huaj, raporton Guardian.

Zëvendësministri i Mbrojtjes u pajtua me këtë deklaratë se forcat ruse mund të futen në zonat përreth Kievit sot.

Ai shtoi se forcat ukrainase po mbrojnë pozicionet e tyre në katër fronte pavarësisht se janë pak në numër.


80:09 – Zelensky: Rusia herët a vonë do të detyrohet të flasë me ne

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se herët a vonë, Rusia do të duhet të flasë me Ukrainën për përfundimin e operacionit ushtarak.

Sipas tij, sa më parë të fillojë dialogu në këtë drejtim, aq më të pakta do të jenë humbjet e Rusisë.

Në kohën kur forcat ruse po i afrohen kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, Zelensky, në një adresim për popullatën ka thënë se raketat ruse janë të pafuqishme kundër lirisë së tyre.

“Ne jemi në tokën tonë, ne kemi të vërtetën, ata nuk mund të shkatërrojnë karakterin tonë. Raketat ruse ‘Kalibr’ janë të pafuqishme kundër lirisë sonë”.

Zelensky gjithashtu ka përshëndetur protestat në Rusi kundër pushtimit.


07:40 – Më shumë se 130 ushtarë ukrainas janë vrarë deri tani

Forcat ruse i janë afruar edhe kryeqytetit ukrainas, Kiev.

Reporterët e CNN-it në Kiev dëgjuan shpërthime në qytet herët në mëngjes të premten. Kjo erdhi pasi administrata Biden u tha ligjvënësve amerikanë se forcat ruse që hynë në Ukrainë përmes kufirit Bjellorusi janë vetëm 32 kilometra nga Kievi.

Ndërkohë, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se deri më tani janë vrarë 137 e janë plagosur 316 ushtarë ukrainas.

Në anën tjetër, Ukraina ka shkaktuar 800 viktima në mesin e forcave ruse.


07:24 – Zelensky: Po e mbrojmë të vetëm shtetin tonë, forcat botërore po shikojnë nga larg

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u ka bërë një lutje tjetër aleatëve perëndimorë për të ndihmuar Ukrainën dhe për të ndaluar sulmin brutal të Rusisë.

Ai ka thënë se Ukraina po e mbron e vetme shtetin e saj.

“Këtë mëngjes ne po mbrojmë shtetin tonë të vetëm. Si dje, forcat më të fuqishme në botë po shikojnë nga larg”, ka thënë Zelensky në fjalimin e tij drejtuar kombit këtë mëngjes.

Ndërkohë, së fundmi është raportuar për shpërthime të fuqishme edhe në Kiev


07:15 –  Një aeroplan rus thuhet të jetë përplasur në një bllok apartamentesh në Kiev, shkruan BBC.

Një zyrtar i ministrisë së Brendshme ukrainase ka thënë se një avion ishte rrëzuar në lagjen Darnytskyi të Kievit.

Ndërkohë raportet lokale thonë se një ndërtesë banimi nëntëkatëshe është djegur në Kiev.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka postuar në Twitter duke thënë se të paktën tre persona u plagosën, njëri prej të cilëve ishte në gjendje kritike, “si rezultat i një fragmentimi rakete”. Ai ka shtuar se ndërtesa ishte në flakë dhe se ishte nën “kërcënim shkatërrimi”.