Ushtari britanik 19 vjeçar që ruante Mbretëreshën ikën në Ukrainë për të luftuar forcat e Putinit, frika e Britanisë nëse e kapin rusët

Një rojtar adoleshent i Coldstream ka braktisur postin e tij duke mbrojtur Mbretëreshën, për të luftuar pushtuesit e Putinit në Ukrainë, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Ushtari 19 vjeçar la kazermën e tij në Windsor, la një shënim për prindërit e tij dhe rezervoi një biletë me një drejtim për në Evropën Lindore.

Shefat e mbrojtjes po përpiqen ta kapin atë, nga frika se Rusia mund të pretendojë se Britania ka hyrë në luftë nëse ai kapet.

Adoleshenti i zhdukur është në mesin e katër ushtarëve britanikë që dyshohet se kanë shkuar në AWOL për të luftuar në Ukrainë.

Top Brass ka frikë se mund të ketë shkuar shumë më tepër për të luftuar, duke përfshirë rezervat dhe trupat në pushim.

Image

Ushtari britanik

Deri më tani, ishin vetëm ish-ushtarakët që ishin nisur drejt vijës së frontit.

Skuadrat mashtruese përbëjnë një kërcënim të madh sigurie pasi ato mund të përdoren nga Vladimir Putin për të pretenduar se Britania ka hyrë në luftë nëse gjenden nga trupat ruse.

Shefat e mbrojtjes, policia dhe Ministria e Jashtme po përpiqeshin dje për t’i gjetur ushtarët përpara se të arrinin të bashkoheshin me Legjionin e Huaj të Ukrainës në Lviv, në Ukrainën perëndimore.

Një burim i afërt me adoleshentin i tha The Sun se ai u largua nga baza e tij në Windsor, Berks, ku ai dhe kolegët ruanin mbretëreshën në kështjellën aty pranë.

Ushtari u shkroi prindërve të tij përpara se të rezervonte një biletë me një drejtim për në Poloni gjatë fundjavës, me qëllim që më pas të kalonte kufirin në Ukrainë.

Ai thuhet se që atëherë ka postuar një foto të çizmeve të tij në Snapchat.

Image

Ushtari britanik

Miqtë besojnë se fotografia tregon se ai kishte arritur të bashkohej me forcat mbrojtëse të Presidentit Volodymyr Zelenskyy, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Familja e tij ishte shumë e shqetësuar dhe nuk folën kur një gazetar iu afrua për të komentuar këtë çështje dje.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes i tha The Sun se të gjithë personelit të shërbimit i ndalohet të udhëtojë në Ukrainë deri në një njoftim tjetër.

“Kjo vlen nëse personi i shërbimit është në pushim apo jo. Personeli që udhëton në Ukrainë do të përballet me pasoja disiplinore dhe administrative”.

Një mik i ushtarit të AWOL tha se ai ishte “i mërzitur” nga roli ceremonial i regjimentit të tij – i cili përfshinte parakalimin me kapelat e famshme të lëkurës së ariut të Gardës – ndërsa lufta në Ukrainë ishte ndezur.

“Atij iu premtua një turne në Afganistan, njëlloj si shumë djem të tjerë pas të gjitha gjërave ceremoniale. Por kjo nuk ndodhi”, tha miku i tij.

“Ai ka munguar pa leje, ka blerë një biletë dhe është rrugës për në Ukrainë për të luftuar në luftë”.

“Ju nuk i bashkoheni ushtrisë për të qëndruar me kapele të lëkurës së ariut dhe për të marshuar. Ju bashkoheni me të për të luftuar”.

“Ai ndoshta mendon se mund të bëjë diçka të mirë atje, por është një vendim shumë i gabuar”.

“Tani ai e ka vënë veten në një rrezik të madh dhe padyshim që do të kalojë kohë në një burg ushtarak si Colchester nëse kthehet ndonjëherë në shtëpi.”

Ish-shefi i ushtrisë, gjenerali Lord Dannatt, e quajti ushtarin AWOL si “krejt të papërgjegjshëm”.

“Ne nuk duhet të zgjedhim luftërat në të cilat shkojmë. Nëse bashkoheni me ushtrinë, shkoni në luftërat në të cilat dërgoheni”, tha ai, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

“Ashtu si dikush mund të duartrokas motivimin e tyre për dëshirën për të ndihmuar, është krejtësisht gjë e gabuar për të bërë. Nëse ata do të kapeshin, do të ishte lojë në duart ruse të thuhej se forcat britanike janë infiltruar në Ukrainë, gjë që nuk është plotësisht e vërtetë”.

“Do të ishte krejtësisht e papërgjegjshme që ushtarët t’i merrnin gjërat në duart e tyre. Është një lajm i keq, është disiplinë e keqe dhe nuk duhet të ndodhë. Në kohë paqeje detyra jonë është të stërvitemi për të qenë gati për luftërat ku qeveria jonë zgjedh të na dërgojë.”

Më shumë se 150 ish-parashutistë britanikë që luftuan në Afganistan raportohet gjithashtu se kanë bërë udhëtimin e rrezikshëm drejt Ukrainës deri më tani.

The Sun foli me dy ish heronj ushtarakë javën e kaluar, të cilët kaluan në Ukrainë dhe treguan dëshirën e tyre për të ndihmuar. Dyshja, të cilët shërbyen në Afganistan dhe Irak, thanë se “nuk mund të rrinin duarkryq dhe të mos bënin asgjë”./Bota sot/