Ursula von der Leyen: Ukraina ka tani një perspektivë të qartë evropiane

European Commission President Ursula von der Leyen speaks to press as she welcomes US Secretary of State (unseen) ahead of a meeting in Brussels on March 4, 2022. - NATO rejected on March 4, 2022 pleas from Ukraine to impose a no-fly zone to halt Russia's bombing, but Western allies said they were eyeing more sanctions on Moscow as it presses on with its war. Foreign ministers held emergency meetings at NATO and the European Union in Brussels, on the ninth day of Russian President Vladimir Putin's invasion of his pro-Western neighbour that has upended the global order. (Photo by YVES HERMAN / POOL / AFP) (Photo by YVES HERMAN/POOL/AFP via Getty Images)

Ukraina tani ka një perspektivë shumë të qartë evropiane, pas vendimit të Bashkimit Evropian për t’i dhënë vendit statusin e kandidatit për t’u bashkuar me bllokun. Kështu ka deklaruar presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen në një fjalim në parlamentin ukrainas.

“Ukraina tani ka një perspektivë shumë të qartë evropiane. Dhe Ukraina është një vend kandidat për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian diçka që dukej pothuajse e paimagjinueshme vetëm pesë muaj më parë”, tha von der Leyen në një fjalim virtual që u transmetua në parlament.

“Kështu që sot është para së gjithash. Është koha për të festuar këtë moment historik, një fitore vendosmërie dhe një fitore për të gjithë lëvizjen që filloi tetë vjet më parë në Maidan”, shtoi ajo. /abcnews.al