Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar dhjetë aeroplanë luftarak rus brenda dhjetë ditëve

Forcat Ajrore të Ukrainës pretendojnë se kanë rrëzuar 10 aeroplanë luftarakë rusë në 10 ditë: nëntë prej të cilëve ishin aeroplanët më të mirë luftarakë Sukhoi Su-34 dhe Sukhoi Su-35 që i kanë Forcat Ajrore ruse, si dhe fluturaken spiune Beriev A-50.

Kjo është një shifër tejet e lartë sa i përket humbjes së aeroplanëve luftarakë për Rusinë për dhjetë ditë të luftës.

Hamstrung që është nën sanksionet e perëndimit, industria ruse e hapësirës ajrore, po ka vështirësi të prodhojë dhjetëra aeroplanë të rinj në vit.

Siç raporton Forbes, kjo nënkupton se Rusia po i humb aeroplanët 20 herë më shpejtë sesa që mund t’i zëvendësojë ata me të rinj.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka njoftuar, se këtë muaj nëntë nga dhjetë aeroplanët e rrëzuar – përfshirë Su-34 të martën, janë ndër aeroplanët më të mirë që i konsideron ushtria ruse.

Por si po i rrëzojnë ukrainasit aeroplanët e rusëve kaq shpesh mbetet e paqartë. Është e mundur që forcat ajrore ukrainase të kenë përdorur më shumë sistemet raketore amerikane Patriot.