Ukraina meriton të bashkohet me NATO-n, thotë udhëheqësi i ri çek

Presidenti i zgjedhur çek, Petr Pavel i ka thënë BBC-së se Ukraina duhet të lejohet të bashkohet me NATO-n “sapo të përfundojë lufta”.

Pavel, një gjeneral në pension i NATO-s, tha se Ukraina do të ishte “moralisht dhe praktikisht e gatshme” për t’u bashkuar me aleancën perëndimore pasi të përfundojë konflikti.

Në intervistën e tij të parë të transmetuar me median ndërkombëtare që nga zgjedhja e tij, gjenerali Pavel dha një mbrojtje të fortë të mbështetjes ushtarake perëndimore për Kievin, duke thënë se nuk duhet të ketë “pothuajse asnjë kufi” për atë që vendet duhet të dërgojnë.

Duke folur nga pallati i rilindjes Hrzansky, disa qindra metra larg Kalasë së Pragës, ai tha se dërgimi i avionëve luftarakë perëndimorë si F-16 për të nuk ishte “tabu”, por ai nuk ishte i sigurt se ato mund të dorëzoheshin në një afat kohor që mund të ishte i dobishëm për Kiev.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden e ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të F-16 këtë javë, megjithëse francezi, Emmanuel Macron ka thënë se asgjë nuk përjashtohet.

“Jam krenar që vendi im është një nga të parët që i ka ofruar Ukrainës ndihmë të konsiderueshme ushtarake”, tha ai për BBC.

Republika Çeke ishte vendi i parë perëndimor që dërgoi tanke dhe automjete luftarake të këmbësorisë – T72 dhe BMP1 të dizajnuara nga sovjetikët në Kiev, pjesë e një serie dërgesash të armëve të rënda që thuhet se filluan që në mars 2022.

Pothuajse një vit më vonë, pas shumë vuajtjesh dhe kërkimesh shpirtërore, vendet duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Gjermaninë kanë filluar t’u përgjigjen thirrjeve të përsëritura të Kievit për të dërguar tanke moderne, të prodhimit perëndimor si Leopard 2s, Challenger 2s dhe M1 Abrams.