Tymi i dendur në Greqi: 300 zjarre në katër ditë, 400 mijë hektarë tokë të djegur

Zjarrfikësit grekë po luftojnë për të pestën ditë për të shuar zjarret në Evros, Aleksandropolis dhe në pyllin e Dadias.

Siç raporton Ekatimerini, zjarret vazhdojnë të shpërthejnë në rajone të tjera të vendit, ndërsa frontet kryesore ku zjarrfikësit po luftojnë flakët janë në Evia, Samothrace, Makrakomi dhe Rodopë në lindje të vendit. Në qytetin e Menidës janë evakuuar 150 persona nga tre shtëpitë e të moshuarve si masë paraprake.

“Zjarri konsumon gjithçka para tij. Situata nuk është nën kontroll, dëgjohen edhe shpërthime. Gjithçka tregon se dikush e vendos këtë, por hetimi do të përcaktojë të gjitha detajet. Të gjitha forcat janë në terren”, tha nënkryetari i bashkisë Phillis në Greqi, e cila prej ditës së djeshme po lufton zjarret e tmerrshme.

Në rrjetet sociale qytetarët publikojnë foto nga Athina, ku qielli është pothuajse i zi nga tymi i dendur. 300 zjarre u dogjën në Greqi nga e shtuna deri të martën, duke djegur më shumë se 400,000 hektarë tokë. Ditën e djeshme janë gjetur 18 trupa të djegur në pyllin pranë Dadisë. Bëhet fjalë për emigrantët.