Turqia mbyll shkollat për një javë në mbarë vendin, pas tërmetit të fuqishëm

People search through the wreckage of a collapsed building in Azmarin town, in Idlib province, northern Syria, Monday, Feb. 6, 2023. A powerful earthquake has caused significant damage in southeast Turkey and Syria and many casualties are feared. Damage was reported across several Turkish provinces, and rescue teams were being sent from around the country. (AP Photo/Ghaith Alsayed)

Të gjitha shkollat në mbarë Turqinë do të mbyllen për një javë për shkak të tërmeteve të fundit, njoftoi të hënën ministri turk i Arsimit, Mahmut Özer.

Më shumë se njëmijë e 800 njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8, që goditi Turqinë dhe Sirinë herët të hënën, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv