Trump i ndërpret fondet OBSH-së, reagon Bill Gates: Vendim i rrezikshëm

Trump e akuzoi OBSH-në, që është agjenci e Kombeve të Bashkuara, për fshehje të përhapjes së koronavirusit, pasi është shfaqur në Kinë, dhe tha se ajo duhet të mbahet përgjegjëse.

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates kanë tha se vendimi i Presidentit amerikan Donald Trump për të ndaluar fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) është “ i rrezikshëm”.

“Bota ka nevojë për OBSH tani më shumë se kurrë”, shkruan ai në Twitter.

Organizata Fondacioni Gates, është një nga donatorët më të mëdhenj të OBSH-së. /Lajmi.net/