Trajneri i Napolit bllokon thashethemet për Osimhen, pas lidhjeve me Real Madridin

Trajneri i Napolit, Rudi Garcia, ka folur për largimin e mundshëm të sulmuesit nigerian, Victor Osimhen, i cili ka pasur probleme së fundmi me klubin italian.

Nigeriani është shndërruar në një nga sulmuesit më vdekjeprurës në Evropë që nga viti 2021, por ekziston një shans i madh që ai të largohet nga Napoli në janar ose verën e ardhshme.

Osimhen thuhet se po shqyrton veprimet ligjore kundër kampionëve të Serie A pasi një video tallëse e tij u postua nga llogaria zyrtare e klubit në TikTok.

Gabimi i mediave sociale ka shkaktuar polemika të mëdha në klub me këshilltarët e Osimhenit që lënë të kuptohet gatishmërinë e tij për t’u larguar.

26 golat e Osimhen në Serie A e shtynë Napolin drejt titullit të parë të Serie A që nga viti 1990 në fund të sezonit të kaluar dhe Real Madridi thuhet se po monitoron situatën e tij me interes.

Los Blancos janë në kërkim të një sulmuesi të ri për vitin 2024, me Osimhen një opsion, por Garcia ka këmbëngulur se klubi do të luftojë për ta mbajtur 24-vjeçarin në Napoli.

“Unë mund t’ju siguroj se ai e do këtë fanellë dhe do të japë gjithçka këtë vit”, ka thënë fillimisht Garcia për ESPN.

“Asnjë dëm nuk synohej nga video, por pati reagime instinktive. Nuk e di nëse tani Osimhen do të publikojë sërish fotot e tij në rrjetet sociale me fanellën e Napolit”.

“Unë kam pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me Victor që kur kam ardhur dhe jam i lumtur sepse ai është një qendërsulmues që gjithmonë dëshiron të shënojë gola”, përfundoi trajneri i Napolit.