Top 30 qendërmbrojtësit më të mirë në histori të Premierligës

Anglezi kaloi plotë 19 vite në “Stamford Bridge” duke fituar shumë tituj, si pesë herë Premierligën, një Ligë të Kampionëve, pesë FA Cup, një Ligë të Evropës dhe tri herë Kupën e Ligës, transmeton lajmi.net.

Sipas 90min, Terry është zgjedhur si qendërmbrojtësi më i mirë para shumë legjendave, si Nemanja Vidic, Vincent Kompany e shumë të tjerë.

Këta janë 30 qendërmbrojtësit më të mirë në histori:

30.Lucas Radebe

29.Jonny Evans

28.Joleon Lescott

27.Sylvain Distin

26.Wes Brown

25.Robert Huth

24.Toby Alderweireld

23.William Gallas

22.Gareth Southgate

21.Jan Vertonghen

20.Gary Cahill

19.Kolo Toure

18.Sami Hyypia

17.Colin Hendry

16.Martin Keown

15.Ledley King

14.Paul McGrath

13.Jamie Carragher

12.Marcel Desailly

11.Gary Pallister

10.Ricardo Carvalho

9.Virgil van Dijk

8.Jaap Stam

7.Steve Bruce

6.Vincent Kompany

5.Nemanja Vidic

4.Sol Campbell

3.Tony Adams

2.Rio Ferdinand

1.John Terry.