Thuram në udhëkryq – Milan apo Paris Saint-Germain?

Marcus Thuram së shpejti do të marrë një vendim mes Milanit dhe Paris Saint-Germain, dy klube që po luftojnë për të siguruar nënshkrimin e tij këtë verë.

Sulmuesi francez 25-vjeçar ka vendosur të largohet nga Borussia Monchengladbach si transferim i lirë këtë muaj, duke i dhënë fund një periudhe mbresëlënëse katërvjeçare në Gjermani.

Milan dhe PSG po konkurrojnë të dy për Thuramin, duke propozuar oferta që kanë përfitime të ndryshme.

Të parët i kanë premtuar 25-vjeçarit një rol lideri në projekt, të konfirmuar nga Stefano Pioli në një telefonatë personale, ndërsa të fundit kanë hartuar një kontratë fitimprurëse prej 7 milionë eurosh neto për sezon.

Sipas Daniele Longo të Calciomercato.com, Thuram do të vendosë për klubin e tij të ardhshëm në një moment në javët e ardhshme, i ndarë mes pranimit të një roli qendror në Milan ose një marrëveshjeje të pasur me PSG.

Kuqezinjtë janë të sigurt në shanset e tyre dhe besojnë se natyra e ngadaltë e negociatave u ka konvenuar atyre, por oferta fitimprurëse e gjigantëve francezë nuk mund të llogaritet, edhe nëse disa dyshime të mundshme për lëvizjen në Paris kanë filluar të shfaqen. /Telegrafi/