Tetë civilë vriten pas bombardimeve në Kiev

Tetë civilë u vranë në mes të një evakuimi në Irpin – një lagje në perëndim të Kievit pas bombardime intensive të së dielës – tha kryebashkiaku i Irpin Oleksandr Markushyn në një deklaratë në Telegram.

Markushyn tha se rusët hapën zjarr gjatë një evakuimi nëpër një urë.

“Një familje vdiq, – tha ai, – para syve më vdiqën dy fëmijë të vegjël dhe dy të rritur.

Videoja nga vendi i ngjarjes tregoi civilët që lëviznin nëpër postbllokun përpara se të ndodhte një shpërthim në një udhëkryq që dukej se ishte shkaktuar nga një predhë ose mortaja.

“Irpin është në luftë, Irpin nuk është dorëzuar,” tha Markushyn. “Një pjesë e Irpin u kap vërtet nga pushtuesit rusë, por një pjesë e Irpin po lufton dhe nuk dorëzohet”.

Markushyn tha se një tjetër evakuim do të fillonte nesër në mëngjes.