Takimi Putin – Erdogan: Presidenti rus pr ovokon keq Erdoganin (FOTO)

Takimi i Presidentëve të Rusisë dhe Turqisë, Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan, ishte një maratonë. Takimi i dy udhëheqësve zgjati 2.5 orë të plota, pasuar nga një takim i delegacionit për më shumë se dy orë. dhe ranë dakord për një armëpushim në provincën siriane të Intlib, si dhe krijimin e një zone sigurie.

Por për disa media, takimi fshehu edhe një ‘surprizë’, provokim apo edhe mesazh nga Putini për Erdoganin.

Maxim Sukov publikoi foton e takimit në Twitter, takimi u zhvillua në një vend ku ishte një statujë e Katerinës së Madhe të Rusisë, e cila mundiosmanët (1768-74) dhe (1787-92).

Gjithashtu në dhomë ishte një skulpturë e ushtarit rusë që mposhtën osmanët në Bullgari, 1877-1878.