Si ndikon ndryshimi në klauzolën e lirimit të Haaland te Real Madridi dhe PSG

Është duke vazhduar të ketë një mister rreth së ardhmes së Erling Haaland sepse, siç raportoi Marca, ai ka më shumë se një klauzolë lirimi në kontratën e tij.

U kuptua se ai do të kushtonte 200 milionë euro nëse do të largohej nga Manchester City në 2024 dhe 175 milionë euro nëse largohej në 2025.

Norvegjezi, si pjesë e negociatave të tij, arriti të imponojë dy klauzola lirimi për Manchester Cityn në një formulë që e përdorte tashmë në kohën e tij në Borussia Dortmund dhe RB Salzburg.

Klauzolat janë të lidhura me arritjen e objektivave sportive dhe shifrat janë të larta, por në të njëjtën kohë të përballueshme për klubet e interesuara për sulmuesin.

I këshilluar që në fillim nga i ndjeri Mino Raiola, ai iu drejtua kësaj formule për t’u larguar nga Borussia Dortmund verën e kaluar për në Ligën Premier pasi Manchester City pagoi 100 milionë euro (70 milionë euro për klauzolën e lirimit dhe 30 milionë euro komisione).

Ajo u përdor gjithashtu për t’u larguar nga klubi i tij i mëparshëm, RB Salzburg, në verën e vitit 2019, me Dortmundin që pagoi 20 milionë euro duke ushtruar të njëjtën klauzolë.

Një ndryshim i kushteve në lidhje me klauzolën e lirimit të Haaland

Tani, megjithatë, skenari ka ndryshuar. Siç raportohet nga Oriol Domenech në Catalunya Radio, angazhimi i Haaland ndaj Manchester City ishte i lidhur me të ardhmen e Pep Guardiolës dhe u specifikua se klauzola e largimit mund të ndryshohej nëse trajneri katalanas rinovon kontratën.

Guardiola e zgjati kontratën e tij nëntorin e kaluar deri në qershor 2025, që do të thotë se klauzola e sulmuesit është rinovuar gjithashtu automatikisht dhe tani është 200 milionë euro për vitin 2025, jo 175 milionë euro.

Si i tillë, skuadrat e interesuara për norvegjezin tani përballën me një çmim dhe afat tjetër kohor, i cili mund të ketë implikime të mëdha në tregun e transferimeve.

Sipas RMC Sports, PSG është e gatshme të paguajë rreth 200 milionë euro për norvegjezin, një lëvizje që mund të prekë Lionel Messin, Sergio Ramosin dhe Neymarin.

Ndërkohë, Real Madridi vazhdon të punojë paralelisht me planin e tyre për Kylian Mbappen, me alternativën e Haaland që kërkon pagesën e klauzolës prej 200 milionë euro deri në vitin 2025.

Në thelb, rinovimi i Guardiolës do të thotë se do të jetë më e vështirë për klubet e tjera që ta marrin sulmuesin nga Etihad.