Shtatë këshillat për largim të akneve dhe problemeve tjera të lëkurës

Statistikat tregojnë se 95% e të gjithë njerëzve në planetin tonë vuajnë nga aknet një herë në jetën e tyre.

Aknet dhe problemet e tjera të lëkurës mund të shkaktohen nga dhjetëra shkaqe të ndryshme, duke filluar nga shprehitë tuaja të të ngrënit, nga përdorimi i produkteve të gabuara dhe nga mos kujdesi për lëkurën.

Megjithatë, ka disa trajtime natyrale me të vërtetë të efektshme që mund t’ju ndihmojnë të keni lëkurë me ngjyrë të ndezur dhe të shëndetshme pa përdorur asnjë mjet kimik ose kirurgjik.

Rrathët e errët nën sy: Shafran + lëng ananasi

Shafran i Indisë mund të ndihmojë në minimizimin e rrathëve të errët nën sytë tuaj duke prodhuar efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore në lëkurën tuaj. Ja se si të bëni një maskë për të hequr qafe rrethet e errëta:

Merrni 9 gramë të pluhurit shafran të Indisë dhe 9 mililitra lëng ananasi dhe përziejni ato për të bërë një pastë.

Aplikoni atë pastë në zonën nën sytë tuaj dhe lini atë për rreth 10 minuta.

Hiqeni atë me një leckë të butë.

Përsëriteni procedurën çdo ditë derisa të shihni rezultatet.

Kjo maskë do të bëjë lëkurën nën sytë tuaj të qetë dhe të butë.

Djegiet dhe inflamacionet: Avokado

Avokadot përmbajnë vitaminat  A, D dhe E që ndihmojnë në zbutjen e lëkurës së djegur nga dielli, rritjen e prodhimit të kolagjenit dhe zvogëlimin e inflamacionit të lëkurës, shkruan Bright Side.

Një maskë për  fytyrë me avokado:

Merrni gjysmën e frutit dhe copëtojeni atë me një pirun.

Shtoni 9 mililitra ujë të nxehtë në pulpë avokado dhe përzieni ato.

Aplikoni përzierjen në zonat e djegura me një furçë dhe mbajeni për 10 minuta.

Shpëlani maskën me ujë të vakët.

Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, duhet të shtoni 1 lugë mjaltë në maskë.

Pikat e kafta: Patate + lëng limoni

Patatet përmbajnë vitamina dhe minerale të ndryshme të cilat janë me të vërtetë efektive në trajtimin e lëkurës, pikat e errëta, dhe plagët e akneve. Limoni përmban acid limoni, i cili konsiderohet të jetë një agjent natyral zbardhues. Ju mund të bëni një  maskë ndriçuese me këta 2 përbërës  në mënyrën e mëposhtme:

Merrni një patate, lani tërësisht, preni në copa të vogla, dhe vendoseni në makinë për grirjen e frutave (blender).

Vendoseni pulpën e patates në një sitë dhe nxjerrni lëngun e patates.

Shtrydhni një limon për të bërë lëng limoni.

Merrni 4 lugë lëng patate dhe 2 lugë lëng limoni dhe përziejini ato.

Aplikoni përzierjen në zonat e prekura me një furçë ose një top pambuku të shtresës së të trashë.

Pas aplikimit të shtresës së parë, lerëni të thahet për disa minuta dhe pastaj aplikoni shtresën e dytë dhe pastaj të tretën.

Leni maskën gjatë natës dhe në mëngjes largojeni atë me ujë të vakët.

Përsëriteni trajtimin çdo ditë për një javë.

Nëse keni lëkurë të thatë / të ndjeshme, mund të shtoni 30 gramë  mjaltë dhe 30 gramë ujë për të mbajtur zonat e prekura siç duhet hidratuar.

Nëse keni lëkurë të yndyrshme / të kombinuar, mund të shtoni 60 gramë miell oriz në maskë.

Përzierja mund të ruhet në frigorifer për 3-4 ditë.

Aknet: Uthulla e mollës

Uthulla e mollës përmban acid acetik dhe mikroelemente të tilla si kalium dhe magnez. Është një agjent i fuqishëm detoksifikues me vetitë antibakteriale dhe antifungale që mund t’ju ndihmojnë të ndaloni problemet e akneve nëse përdorni këtë lëng:

Merrni 30 gramë uthull molle dhe përzieni me rreth 40 gramë ujë të filtruar ose të distiluar.

Aplikoni përzierjen në lëkurën tuaj me një copë pambuku, pas larjes së fytyrës suaj.

Prisni derisa lëgu të jetë tharë. Ju mund të përdorni produkte të tjera për kujdesin e lëkurës pas saj, transmeton telegraf. Aplikoni lëngun dy herë në ditë ose çdo herë pas larjes së fytyrës tuaj.

Plagët e akneve: Çaj jeshil

Çaji jeshil përmban fenole që kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore dhe japin përfitime në trajtimin e indeve të mbresës.

Kjo procedurë do t’ju ndihmojë të hiqni qafe plagët e akneve në fytyrë:

Vendosni 2 çese çaji ose 2 lugë çaji në një tas.

500 ml ujë të vluar i derdhni mbi çaj në tas.

Kur çaji është gati, merrni qeset e çajit e hiqeni nga tasi.

Merrni një leckë të butë dhe të pastër dhe vendoseni në tas dhe lejoni lëngun të njomë leckën.

Vendosni leckën e lagur në fytyrë dhe lini atë për 5-10 minuta.

Ju mund të aplikoni këtë procedurë disa herë në ditë.

Rrudhat: Vaji i ullirit

Vaj ulliri është një burim i madh i vitaminave A dhe E që luftojnë kundër radikalëve të lirë të lëkurës dhe ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave të lëkurës. Për të parandaluar procesin e plakjes, mund të bëni një masazh vetëm me vaj ulliri ose të bëni përzierjen e mëposhtme:

Merrni disa pika vaj ulliri dhe përziini ato me disa pika mjaltë dhe glicerinë.

Masazhoni përzierjen në lëkurën tuaj dy herë në ditë .

Për të parandaluar dhe për të zvogëluar rrudhat, ju gjithashtu mund të masazhoni lëkurën tuaj me vaj kokosit, vaj Emu, vaj bajame, ose vaj vitaminë E.

Poret e bllokuara: Kripë deti dhe mjaltë

Kripa e detit përmban tonelata minerale dhe lëndë ushqyese si magnez, kalcium, natrium dhe kalium, prandaj mund të ndihmojë në balancimin e prodhimit të naftës, largimin e qelizave të vdekura të lëkurës dhe rritjen e nivelit të ripërtëritjes.

Ja se si të bëni këtë pastrim në shtëpitë tuaja me kripë deti:

Përzieni  2 lugë kripë deti me 4 lugë mjaltë të papërpunuar.

Aplikoni përzierje në mënyrë të barabartë në lëkurën tuaj të pastër dhe hiqeni butësisht.

Lëreni përzierjen në fytyrë për 15 minuta, pastaj hiqeni atë.

Ju mund të përdorni këtë pastrim disa herë në javë.