Shefi i delegacionit të BE-së në Serbi: E rëndësishme të vazhdojë dialogu i Brukselit

Shefi i delegacionit të Bashkimit Evropian në Serbi, Emanuele Giaufret ka thënë se është me rëndësi vazhdimi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se pret që të gjitha vendet kandidate për në BE të harmonizohen me sanksionet ndaj Rusisë.

Ai tha për RTS se nesër është një takim i rëndësishëm në Bruksel dhe se një nga temat që do të jetë në tryezë është kandidatura e Ukrainës, Moldavisë dhe Gjeorgjisë.

“Ky është sigurisht një hap i rëndësishëm për BE-në dhe historinë e kontinentit tonë. Ne e dimë se anëtarësimi është në procesin e BE-së që kërkon reforma. Ukraina tashmë ka disa marrëveshje me BE-në dhe ka bërë disa punë, por sigurisht që do të jetë një proces i gjatë, njëlloj si për vendet e tjera, përfshirë Serbinë”, tha Giaufret, transmeton Klankosova.tv.

Ai beson se është e rëndësishme të vazhdohet dialogu i Brukselit, të shkohet drejt normalizimit të marrëdhënieve dhe se të dyja palët do të vendosin se cilat janë elementet e saktë të normalizimit.

“Është e rëndësishme të vazhdojmë dialogun, të shkojmë drejt normalizimit të marrëdhënieve. Të dyja palët do të vendosin se cilët janë elementët e saktë të normalizimit. Dhe hap pas hapi do të arrijmë një jetë më të mirë për njerëzit që jetojnë atje”, shtoi zyrtari evropian.

Duke folur për procesin më të shpejtë të anëtarësimit të Serbisë në BE, Giaufret tha se aspekti kyç që vendos për përparimin në çështjet kyçe është sundimi i ligjit, demokracia dhe normalizimi i marrëdhënieve me Prishtinën.

Ai tha gjithashtu se është normale që ajo që kanë arritur do të ngecë nëse nuk shohin se Serbia i pranon qartë qëndrimet e saj dhe shtoi se nesër në Bruksel do të diskutohet jo vetëm për Ukrainën dhe Moldavinë, por edhe për mënyrat për të përshpejtuar procesin në Ballkanin Perëndimor.